• افزایش طول عمر گیربکس

  افزایش طول عمر گیربکس یکی از مهم ترین مواردی است که می توانید با رانندگی هوشمند خود به آن دست پیدا کنید. سعی کنید در ابتدا بهترین گیربکس را برای خودروی خود انتخاب کنید؛ یعنی از بین مدل های مختلف، سعی کنید بهترین مدل که دارای بهترین گیربکس است را تهیه کنید. علاوه بر این نکات بسیار مهمی وجود دارند که نشان می دهند آیا شما نیاز به مراجعه به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک و تعمیر گیربکس اتوماتیک ماشین خود خواهید داشت یا خیر.

  افزایش طول عمر گیربکس

  شواهد خرابی گیربکس و عوامل افزایش طول عمر گیربکس

  معمولا خرابی های مختلفی از جانب گیربکس دیده می شوند که شما مجبور به تعمیرات گیربکس اتومات خواهید شد. هر یک از این تعمیرات می توانند باعث افزایش هزینه های نگهداری از خودرو با گیربکس اتومات شوند. به طور معمول، گیربکس ماشین ها دارای یک سیستم جالب اند که می توانند دور موتور شما را نسبت به دنده مورد نظر، نسبت قدرت پیشرانه و انتقال این قدرت به چرخ ها تنظیم کنند.

  به طور کلی، هر یک از این تنظیمات هرچه دقیق تر باشند، عملکرد گیربکس بهتر خواهد شد. معمولا در گیربکس های دستی، در هر تعویض دنده، کمی خطای انسانی را شاهد هستیم. اما در گیربکس های اتومات چنین اتفاقی نمی افتد. شما کلاچ ندارید و می توانید براحتی تمام کنترل خودروی خود را به دست بگیرید.

  بررسی خرابی های مهم گیربکس :

  • یکی از مهم ترین خرابی های گیربکس اتومات، کاهش شتاب و سرعت نهایی خودرو است.
  • افزایش مصرف سوخت نیز یکی از مهم ترین دلایل مراجعه شما به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک خواهد بود.
  • یکی از مراجعه های مختلف برای تعمیر گیربکس اتوماتیک، در خصوص نشتی روغن است.
  • یکی دیگر از نشانه های خرابی گیربکس، صداهای ناهنجار از سمت گیربکس است.
  • تقه زدن ماشین هنگام استارت و یا هنگام استارت حرکت نیز می تواند از نشانه های خرابی گیربکس اتومات باشد.

  این علائم نشان می دهند که آیا وقت آن رسیده است برای تعمیر گیربکس اتوماتیک خود اقدام کنید یا خیر. هر یک از مواردی که در خصوص تعمیر گیربکس اتومات در اختیار خواهید داشت، می تواند پس از اطلاع دقیق از نوع خرابی تعیین شود.

  نکات بسیار مهم برای افزایش طول عمر گیربکس

  چند نکته مهم برای افزایش طول عمر گیربکس .

  برخی بر این باور اند که اگر صبح زودها ماشین را چندین دقیق روشن بگذارید، در عملکرد گیربکس اتومات تاثیر فوق العاده ای خواهد گذاشت. در این خصوص باید ذکر کنیم که یکی از مسیرهایی که آب رادیاتور در مسیر خود طی می کند، عبور از گیربکس است. این باعث می شود تا گیربکس اتومات نیز سرد شود. پس روشن گذاشتن بی دلیل ماشین می تواند باعث بالا رفتن آمپر و کاهش طول عمر مفید گیربکس اتوماتیک خودرو شود. توجه به گیربکس برای افزایش طول عمر گیربکس خودرو ضروری است.

  مراقبت از قطعات خودرو جهت افزایش طول عمر گیربکس

  تنها مراجعه به تعمیرگاه خودرو هر چند وقت یکبار و چک کردن قطعات خودرو کفایت نمی کند. چراکه در اکثر مواقع تعمیرکار خودرو از صداقت کافی برخوردار نیست و بیشتر سعی می کند هزینه تراشی کند. بخصوص برای تعمیر خودروهای بنز و بی ام و نمی توانید وسیله خود را به هر تعمیرگاهی بسپارید. پس بهتر است قبل از اینکه خرابی و نقصی در خودرو بوجود بیاید به حفظ سلامت و عملکرد درست آن توجه داشته باشید. یکی از نقطه ضعف های خودروهای اتوماتیک گیربکس آن هاست. گیربکس اتوماتیک مرتبا باید مورد بررسی قرار بگیرید. در صورت خرابی گیربکس علاوه بر مختل شدن عمکلرد دنده ممکن است دچار حادثه جبران ناپذیر نیز بشوید.

  ۱.چک کردن گیربکس جهت افزایش طول عمر گیربکس

  بیشتر صاحبان خودرو نسبت به خودروی خود حساسیت کافی دارند و درست کار کردن خودروی خود توجه می کنند. فیلترها را مرتبا عوض می کنند و یا باد لاستیک را چک می کنند. در صورت بروز مشکل ابتدا با نمایندگی فروش خودرو تماس می گیرند و در بطور خلاصه به عنوان یک مالک خودرو حرفه ای رفتار می کنند. ولی با این وجود خیلی از قطعات از نظر و توجه افراد پنهان میمانند. معمولا ما تصور می کنیم بدون موتور و لاستیک ها کار خودرو تمام است، اما ابتدا باید به گیربکس توجه کنیم.

  زمان تخریب گیربکس

  درست است که معمولا گیربکس پس از مدت زیادی دچار خرابی می شود، اما این قطعه چه دیر خراب شود و چه زود رانشگر خودروی شماست بنابراین بدون آن وجود سایر قطعات بی معنی می شود. مسلما پس از خرابی باید به تعمیرگاه مراجعه کنید و سپس مراحل تعویض و تعمیر گیربکس طی شود. رعایت نکات نگه داری و بررسی کردن مرتب ، به افزایش طول عمر گیربکس کمک می کند.

  ۲.مراقبت بصورت دائم برای افزایش طول عمر گیربکس

  منظور این نیست که هر روز روغن گیربکس را عوض کنید ، فقط حواستان به کیلومتر شمار خودرو باشد.

  تمیز بودن و فاقد گرد و غبار بودن روغن گیربکس می تواند عامل افزایش طول عمر گیربکس باشد.

  تعمیرات گیربکس

  تعمیرات گیربکس اتوماتیک

   

  هنگامی که به تعمیرگاه جهت تعویض روغن مراجعه کردید به این موارد توجه کنید

  • روغن گیربکس باید شفاف و مایل به صورتی باشد.
  • روغن گیربکس باید فاقد گرد و غبار و ذرات ریز باشد.
  • به بوی روغن گیربکس توجه کنید.

   

  افزایش طول عمر گیربکس

   

  ۳.روغن گیربکس به انتها نرسد

  همیشه حواستان باشد که روغن گیربکس به انتها نرسد این تمام شدن روغن گیربکس می تواند از کار افتادگی ناگهانی خودرو را به همراه داشته باشد. میزان روغن گیربکس را می توانید با میله سنجش سطح اندازه بگیرید. رنگ روغن را چک کنید و اگر رو به کدری بود نگران نباشید ولی این نشان می دهد عمر روغن گیربکس رو به پایان است و زمان تعویض. روغن را بو کنید اگر بوی سوختگی می دهد باید حتما تعویض شود. بوی سوختگی روغن گیربکس می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد، بنابراین مراجعه به نمایندگی ضرری ندارد. به ته رسیدن روغن گیربکس ممکن است زنگ خطر نشتی باشد، بنابراین حتما باید گیربکس در نمایندگی مورد بررسی قرار گیرد. شل شدن پیچ ها یکی از دلایل نشتی گیربکس هستند، بنابراین همیشه نشتی نشانه سوراخ بودن گیربکس نیست.

   

  تنها مراجعه به تعمیرگاه خودرو هر چند وقت یکبار و چک کردن قطعات خودرو کفایت نمی کند. چراکه در اکثر مواقع تعمیرکار خودرو از صداقت کافی برخوردار نیست و بیشتر سعی می کند هزینه تراشی کند. بخصوص برای تعمیر خودروهای بنز و بی ام و نمی توانید وسیله خود را به هر تعمیرگاهی بسپارید. پس بهتر است قبل از اینکه خرابی و نقصی در خودرو بوجود بیاید به حفظ سلامت و عملکرد درست آن توجه داشته باشید.

   

  ۴.عدم عجله برای تغییر دنده

  اغلب افراد به سرعت از جلو به عقب دنده عوض می کنند. این حرکت به دنده و گیربکس آسیب وارد می کند. ابتدا بایستید و سپس دنده عوض کنید.

  گیربکس تحت فشار

  چه زمانی گیربکس تحت فشار قرار می گیرد؟ زمانی که مدام پا روی پدال ترمز بگذارید. با این حرکت علاوه بر گیربکس، عملکرد موتور را نیز به مرور زمان مختل خواهید کرد.

  ارتباط گیربکس و موتور

  اگر گیربکس درست عمل نکند عملکرد موتور نیز مختل می شود. بنابراین عملکرد موتور نیز بر گیربکس بی تاثیر نیست. قطعات برای به حرکت در آمدن به این دو قطعه وابسته هستند.

  هر چرخ دنده ی سیاره ای از ۳جز اصلی تشکیل شده است:

  ۱-چرخ دنده خورشیدی

  ۲-چرخ دنده سیاره ای و صفحه ی حامل ان

  ۳-چرخ دنده های داخلی

   

  تعمیرات خودرو

  با انجام این موارد عمر گیربکس خود را کاهش می دهید:

  ۱-خلاص کردن گیربکس در حین رانندگی

  با انجام این کار علاوه بر این که کنترل ما بر روی خودرو کم می شود فشار زیادی به

  شیر برق های گیربکس وارد می شود جعبه دنده از ساده ترین گیربکس اتوماتیک است که

  ۸عدد شیر برق دارد وهر چه خودرو های جدید تری وارد بازار می شوند اگر شیر برق های

  گیربکس نیاز به تعویض پیدا کند این هزینه بالاتر می رود.

  ۲-خلاص کردن ماشین برای لانچ

  می توان برای توضیح لانچ کردن این گونه گفت که به حرکت خودرو از حالت سکون

  به بیشترین دشتاوذد ممکن وهرزگردی لانچ می گویند. در خودرو های دنده ای وقتی می خواهیم

  حرکت لانچ را انجام دهیم اول دور موتور را بالا می بریم و سپس کلاج را رها می کنیم مشابه این کار

  در خودروهای اتوماتیک این است که دنده را در حالت ان گذاشته و دور موتور را بالا می بریم در بعضی

  خودرو های اسپرت این حرکت با آپشنی به نام لانچ کردن کنترل وجود دارد که بدون فشار به جعبه دنده

  ایجاد می شود ولی درکل این حرکت اسی جدی به گیربکس اتوماتیک وارد کرده و هزینه های میلیونی برای صاحب خودرو دارد.

  ۳-تعویض دنده در هنگام حرکت

  در بعضی از مواقع وقتی می خواهید به عقب و جلو بروید اول کامل توقف کنید واز حالت دی به حالت ار تغییر وضغیت می دهید ولی اگر در هنگام حرکت تغییر دنده دهید این به گیربکس فشار وارد می کند.

  ۴- خلاص کردن برای توقف های کوتاه

  وقتی می خواهیم توقف کمتر از ۲ دقیقه داشته باشیم مثلا در ترافیک یا پشت چراغ قرمز لازم نیست گیربکس را خلاص کنیم زمانی که گیر بکس در حالت دی قرار گرفته و توقف میکنیم گیربکس در دنده ۱ باقی می ماند و لازم نیست گیربکس را خلاص کنیم و دوباره آن را روی حالت دی بگذاریم کلاچ ها،سوپاپ ها و شیر های برقی نیز درگیر می شوند و اصطکاک بیشتری دارند.

  ۵-توقف کامل با دنده پی

  برای توقف یا پارک کردن اول باید توقف کامل کرده و سپس دنده را در حالت ان گذاشته

  و ترمز دستی را بکشید پاها را روی ترمز برداشته تا وزن خودرو روی چرخ های عقب بیوفتد و در آخر

  حالت دنده را روی پی می گذاریم اگر این کار را نکنیم فشار وزن خودرو روی گیربکس می افتد

  که برای جعبه دنده مضر است

   

  سرویس‌های دوره‌ای گیربکس در چه زمانی انجام می پذیرد ؟

  سرویس‌های دوره‌ای بنا به توصیه کمپانی سازنده وابسته به کارکرد کیلومتر یا زمان باید صورت گیرد. تعویض روغن، فیلتر و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس به موقع، رانندگی اصولی و آگاهی نسبی از عملکرد گیربکس، نقش مهمی در افزایش طول عمر قطعات گیربکس دارد. لازم به توضیح است زمان توصیه شده برای تعویض روغن و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس اتوماتیک بین 20000 کیلومتر تا 45000 کیلومتر میباشد. لازم به ذکر است یکی از عوامل تعیین زمان تعویض روغن و سرویس‌‌های دوره‌‌ای ، شرایط رانندگی می‌باشد

  هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک چقدر است؟

  تمامی خدمات تعمیرگاه آنلاین گیربکس به صورت ۶ ماهه یا ۳۰ هزار کیلومتر دارای گارانتی بی قید و شرط میباشند به گونه ای که شما فقط با یک تماس و یا مراجعه مشکل خود را برطرف می نمایید.

  آیا روغن گیربکس هم مثل روغن موتور نیاز به تعویض دارد ؟

  بلی. روغن گیربکس نیز همانند روغن موتور و سایر روغن‌های مورد استفاده در خودرو برای کیلومتر خاصی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد، لذا نیازمند تعویض کامل می باشد.

  لطفا نظر خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  0 دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  Avatar placeholder

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *