• تعمیر گیربکس اتوماتیک آئودی

  گیربکس از مهمترین اجزای هر خودرو است و همانگونه که از اهمیت بالایی برخوردار است نیاز به مراقبت ویژه ای نیز دارد. به همین علت نیز تعمیر گیربکس اتوماتیک آئودی در اولین فرصت بسیار حائز اهمیت است. گیربکس وظیفه ی انتقال گشتاور تولید شده از موتور به چرخ ها را بر عهده دارد و به همین دلیل اگر گیربکس خراب باشد یا دچار مشکل شده باشد ، نیروی موتور به چرخ های خودرو به درستی منتقل نمی شود و خودرو در نهایت کارایی لازم را نخواهد داشت. آئودی از جمله برند های مهم خودرو سازی در جهان است که از انواع مختلف گیربکس های دستی و اتوماتیک در خودرو های خود استفاده می کند.

  تعمیر گیربکس اتوماتیک آئودی

  کمپانی آئودی

  نام شرکت بر اساس ترجمه لاتین نام خانوادگی مؤسس، آگوست هورچ است. چهار حلقه لوگوی آئودی هر کدام نشان دهنده یکی از چهار شرکت خودروسازی است که با هم متحد شدند تا شرکت سلف آئودی، Auto Union را ایجاد کنند. آئودی به همراه دیگر برندهای آلمانی بی‌ام‌و و مرسدس بنز جزو پرفروش‌ترین برندهای خودروهای لوکس در جهان هستند. کمیته بین المللی المپیک بعداً در سال 1995 از آئودی در دادگاه بین المللی علامت تجاری شکایت کرد، جایی که آنها شکست خوردند. شرکت آئودی یکی از پرطرفدارترین خودروسازان آلمان به شمار می رود و بسیاری از مردم در سراسر جهان مشتاق خریداری یکی از محصولات لوکس و اسپرت این شرکت آلمانی هستند. تاریخچه فعالیت کمپانی آئودی به اوایل قرن بیستم میلادی باز می گردد. در حال حاضر کمپانی آئودی تولیدات متنوعی از گروه هاچ‌بک گرفته تا شاسی بلند را در سبد محصولات خود جای داده است.

  تغییر روغن ( تعمیر گیربکس اتوماتیک آئودی )

  گیربکس اتوماتیک آئودی یک سیستم  پیچیده هست که نیاز به توجه و دقت بسیار بالایی دارد. تغییر روغن در گیربکس اتوماتیک آئودی می تواند از دو نوع باشد: کامل و جزئی

  کامل : یک تغییر کامل در مایع انتقال در نظر گرفته می شود و به عنوان یک قاعده هر 40-50 هزار کیلومتر انجام می شود.

  جزئی : حداقل هر 15 هزار کیلومتر انجام می شود.

  اندازه گیری سطح روغن

  اندازه گیری سطح مایع انتقال در خودرو آئودی در تعمیر گیربکس اتوماتیک آئودی با استفاده از یک فشارسنج انجام می شود.

  روند تغییر مایع انتقال در گیربکس اتوماتیک آئودی :

  جعبه دنده ، که با شل کردن پیچ ها مایع از جعبه دنده خارج شود. مایع مصرف شده درون یک ظرف تخلیه شود. سینی و سایر قسمت ها شسته شوند. آهنربایی که درون چوب پنبه ساخته شده از تراشه های فلزی تمیز شود. تمام قطعات در محل نصب شود. حدود 3 لیتر روغن از طریق سرنگ ریخته شود. موتور را روشن کنید. پدال ترمز را فشار دهید. موتور را خاموش کنید. اهرم دنده را در حالت پارک قرار دهید. مایع ریخته شده دوباره تخلیه شود. پالت و سایر قسمت ها شسته شود. آهنربا در چوب پنبه تمیز شود. یک فیلتر جدید روغن نصب کنید. یک میل لنگ و واشر جدید نصب کنید. پیچ ها و چوب پنبه رت در جای خود قرار دهید.

  گیربکس اتوماتیک آئودی یک سیستم  پیچیده هست که نیاز به توجه و دقت بسیار بالایی دارد.

   

  اطلاع از مشکل گیربکس خودرو

  • جا نرفتن دنده : وجود چنین مشکلی می تواند نشات گرفته از پایین بودن فشار روغن، ویسکوزیته نامناسب آن و یا حتی کلاچ آن باشد.
  • صدای طبیعی : همه ی رانندگان صدای گیربکس به هنگام تعویض دنده را شنیده اند بنابراین هرگونه صدایی متفاوت به گوشتان خورد به راحتی متوجه می شوید که گیربکس اتوماتیک آئودی دارای مشکل است.
  • بوی سوختن : بوی شیرینی از گیربکس نشانه سالم بودن گیربکس اتوماتیک است و حس کردن بوی سوختگی روغن گیربکس به اندازه عطر خودش شیرین نیست و خبر از بروز مشکل در گیربکس را به راننده می دهد.
  • چک کرن چراغ هشدار : روشن شدن چراغ هشدار موتور نشانه ای از وجود مشکل در گیربکس است.
  • لرزیدن : در گیربکس های اتوماتیک آئودی لرزشی نامعمول در تعویض دنده نشانه عملکرد نادرست گیربکس می باشد.

  بطور کلی دلایل احتمالی وجود دارند که شامل :

  کانکتور سنسور برد انتقال نمی تواند به درستی آب بندی شود و به آب و کثیفی اجازه می دهد. این باعث خوردگی و تحریف سیگنال ها می شود. هرگونه اثر خوردگی را پاک کنید و از مهر و موم بودن کانکتور اطمینان حاصل کنید.سنسور برد انتقال ممکن است یک خطای داخلی داشته باشد. این مورد قابل سرویس نیست، بنابراین تعویض آن تنها گزینه است. در زیر ماشین، در سمت راننده گیربکس قرار دارد.مبدل گشتاور ، شیر برقی کلاچ ، سیم کشی یا کانکتور آسیب دیده – تمام سیم کشی ها را بررسی کنید و در صورت نیاز تعمیر کنید.شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور معیوب یا گرفتگی – عملکرد آن را با یک ابزار تشخیص تست کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.کلاچ مبدل گشتاور فرسوده .

  خودروهای آئودی با گیربکس تیپترونیک ممکن است از صدای خراشیدنی رنج ببرند که ممکن است هنگام رانندگی در خودرو وجود داشته باشد.این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که سرد شروع شود و ممکن است با گرم شدن از بین برود یا همیشه وجود داشته باشد. فرکانس نویز از دور موتور پیروی می کند. مبدل گشتاور دارای چندین یاتاقان سوزنی در داخل است که ممکن است به دلیل نگهداری ضعیف فرسوده یا آسیب ببیند . علاوه بر نویز، این می تواند ارتعاشات قابل توجهی در هنگام شتاب ایجاد کند. سطح روغن گیربکس را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را پر کنید. اگر نمی دانید آخرین بار چه زمانی تعویض شده است، آن را با یک فیلتر جایگزین کنید.  بسیاری از خودروهای دارای گیربکس آئودی Multitronic می توانند طیف گسترده ای از مشکلات غیرعادی را تجربه کنند. از آنجایی که این یک انتقال متغیر پیوسته است، از معماری داخلی خاصی استفاده می کند و علائم می تواند معانی مختلفی داشته باشد.

  سایر تعمیرات خودرو

  کلید سنسور و اتصالات گیربکس

  کامپیوتر ماشین میتواند سنسور گیربکس و هم چنین رله های گیربکس را به روش های مختلف کنترل کند.  یک سنسور می تواند برای کنترل یک چرخ دنده یا چرخ دنده های مختلف استفاده شود و این بسته به پیچیدگی طراحی آن کنترل کننده گیربکس دارد. همان طور که کامپیوتر ماشین تجزیه و تحلیل داده ها توسط سنسور سرعت خودرو و سنسور سرعت موتور را به عهده دارد. واحد کنترل گیربکس آئودی انتقال سیگنال مناسب را با ارسال سیگنال به یکی از چندین سنسور را انجام می دهد.

  تعمیر گیربکس اتوماتیک آئودی

  انواع گیربکس اتوماتیک آئودی :

  DCT (گیربکس با کلاچ دوگانه) : DCT ها دو کلاچ مختلف دارند و هر کلاچ در این سیستم به زوج و فرد تقسیم می شود و در این نوع از گیربکس چرخ دنده ها با هم به صورت هیدرولیکی درگیرهستند و DCT یک گیربکس خودکار است و به پدال شیفتر مجهز می باشند و در این نوع از گیربکس ها تجربه رانندگی لذت بخش است.

  CVT (گیربکس متغیر پیوسته) : CVT ها در اوج تکنولوژی، بسیار ساده و دارای کارایی زیادی هستند و تعویض دنده همیشه در دور موتور خاص انجام می شود که باعث می شود این سادگی و کارآمدی خسته کننده هم باشد. هسته مرکزی این گیربس را دو قرقره و یک تسمه که دربین آن قرار دارد تشکیل می دهد.

  تعمیرات گیربکس

  تعمیرات گیربکس اتوماتیک

  مزایا و معایب گیربکس CVT

  مزایای آن شامل: انتقال بهینه نیرو- وزن کمتر- ساختمان ساده تر و معایب آن شامل: عملکرد پرسروصدا- عملکرد غیرمهیج- قابلیت به کار گیری محدود- تعمیرات نسبتا پرهزینه می باشد.

  تعمیر گیربکس آئودی

  مشکلات گیربکس اتوماتیک آئودی می تواند به دلیل چیزی ساده مانند سطح پایین روغن گیربکس ایجاد شود. مشکلات گیربکس آئودی نیز می توانند به دلیل معیوب بودن بدنه سوپاپ، ماژول کنترل انتقال، ماژول شیفتر، پمپ سیال ترانس، کلاچ های فرسوده و حتی خطاهای الکترونیکی باشند.

  مشکلات رایج در گیربکس های اتوماتیک آئودی عبارتند از:

  گیربکس تغییر نخواهد کرد گیربکس در حالت لنگی گیر کرده است. گیربکس به دنده ضربه می زند تیپترونیک، درگیر کننده نیست آئودی به سمت عقب حرکت نخواهد کرد.گیربکس از حالت پارک جابه جا نمی شود گیربکس در حالت لنگی گیر کرده است گیربکس در دنده می رود و حرکت نمی کند.

  سرویس و تعمیر گیربکس اتوماتیک آئودی

  با مراقبت و خدمات، انتقال گیربکس های به کار رفته در خودرو های آئودی می توانند 300000 مایل یا بیشتر دوام بیاورد . تغییرات برنامه ریزی شده روغن گیربکس، بازرسی های گیربکس و تنظیمات باند می تواند در هزینه های ناشی از تعمیر و یا تعویض گیربکس و سایر قطعات خودرو آئودی صرفه جویی به همراه داشته باشند. یک خودروی آئودی مراقبت شده با بیش از 100000 مایل مسافت طی شده می تواند همچنان دوام و کارایی لازم را داشته باشد. همچنین باید در نظر داشته باشید که چه مدت قصد دارید وسیله نقلیه خود را داشته باشید، با در نظر گرفتن اینکه یک راننده به طور متوسط ​​حدود 12000 مایل در سال طی می کند.

  تیپ ترونیک هشت سرعته یک گیربکس اتوماتیک مبدل گشتاور کلاسیک است که قدرت عالی آن در سطح بالای تعویض دنده و رانندگی راحت است. تعویض دنده ملایم، خود به خود، سریع و بسیار انعطاف پذیر است. آئودی از آن در بسیاری از مدل ها با موتور نصب شده به صورت طولی استفاده می کند.

  هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک چقدر است؟

  تمامی خدمات تعمیرگاه آنلاین گیربکس به صورت ۶ ماهه یا ۳۰ هزار کیلومتر دارای گارانتی بی قید و شرط میباشند به گونه ای که شما فقط با یک تماس و یا مراجعه مشکل خود را برطرف می نمایید.

  آیا روغن گیربکس هم مثل روغن موتور نیاز به تعویض دارد ؟

  بلی. روغن گیربکس نیز همانند روغن موتور و سایر روغن‌های مورد استفاده در خودرو برای کیلومتر خاصی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد، لذا نیازمند تعویض کامل می باشد.

  سرویس‌های دوره‌ای گیربکس در چه زمانی انجام می پذیرد ؟

  سرویس‌های دوره‌ای بنا به توصیه کمپانی سازنده وابسته به کارکرد کیلومتر یا زمان باید صورت گیرد. تعویض روغن، فیلتر و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس به موقع، رانندگی اصولی و آگاهی نسبی از عملکرد گیربکس، نقش مهمی در افزایش طول عمر قطعات گیربکس دارد. لازم به توضیح است زمان توصیه شده برای تعویض روغن و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس اتوماتیک بین 20000 کیلومتر تا 45000 کیلومتر میباشد. لازم به ذکر است یکی از عوامل تعیین زمان تعویض روغن و سرویس‌‌های دوره‌‌ای ، شرایط رانندگی می‌باشد

  لطفا نظر خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  0 دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  Avatar placeholder

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *