• تعمیر گیربکس پراید

  گیربکس یکی از قطعات مهم و اصلی اتومبیل ها می باشد که نیاز به سرویس دوره ای مرتب و منظم دارد تا از خرابی بیشتر آن جلوگیری شود.  آگاهی درباره تعمیر گیربکس پراید بسیار کم می باشد. برای اینکه بتوانید به تعمیر گیربکس پراید بپردازید ابتدا باید گیربکس خودرو را عیب یابی کنید و بعد از آن مراحل تعمیر را مرحله به مرحله انجام دهید.

   

  تعمیر گیربکس پراید

  مراحل تعمیر گیربکس پراید

  تعمیرگاه تخصصی سان گیربکس با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و استفاده از تکنسین و پرسنل مجرب، ماهر و آموزش دیده تعمیر گیربکس اتومبیل های وارداتی و گران قیمت را با کیفیت بالا و بدون کوچکترین مشکلی ارائه می‌دهد. بدون دغدغه و نگرانی اتومبیل خود را جهت تعمیرات به گروه تخصصی سان گیربکس بسپارید و در پایان کار اتومبیل را مانند روز اول تحویل بگیرید. قبل از هر چیز باید بدانید که روی چرخ های جلو نیرو محرکه خودرو وجود دارد و چرخ دنده های گیربکس و دیفرانسیل را در یک پیوسته قرار میدهند. برای اینکه بتوانید به تعمیر گیربکس پراید بپردازید این قطعه باید بوسیله کارشناس فنی خودرو بررسی شود و در صورتی که نیاز بود گیربکس را لایه به لایه باز کرده و به تعمیرات قطعات معیوب بپردازید.

  • در ابتدا باید پایه واسط در موقعیت مناسب قرار بگیرد و گیربکس به پایه متصل شود.
  •  بعد از اینکه پیچ‌ها را وصل کردید نوبت به فشنگی دنده عقب میرسد که باید باز شود. سپس سعی کنید به باز کردن درپوش فنر ساچمه‌ها بپردازید.
  • بعد از اینکه توانستید فنرها را خارج کنید بوسیله یک آهنربا ساچمه‌ها را بیرون بیاورید. حالا نوبت به باز کردن پیچ‌های اتصال دو پوسته گیربکس و کلاچ میرسد.
  • در گیربکس را برای جلوگیری از گم شدن واشرها به آرامی باز کنید و سپس باید خار اهرم را بیرون بیاورید و این کار باعث بیرون آمدن اهرم لنگ و مجموعه آن میشود.
  • بعد از آن باید صفحه ایی را که اهرم لنگ را نگه میدارد باز کنید و به باز کردن میل‌های قفل کننده ماهک و دو شاخه کشوی 3 و 4 بپردازید و پس از آن سعی کنید اهرم میل ماهک را نیز به آرامی از پوسته خارج سازید.
  • حالا نوبت به خارج سازی پین میل ماهک کشویی 1 و 2 رسیده است. برای اینکه بتوانید از کار را راحت تر انجام دهید با یک تکه پارچه آن را باز کنید تا باعث جلوگیری از آسیب پین شود.
  • بعد از آن باید پین‌های قفل‌کننده ایی که روی ماهک کشویی دنده پنج و دنده عقب وجود دارد را خارج کنید.
  • بعد از اینکه میل ماهک کشویی دنده پنج و دنده عقب را خارج کردید باید اهرم دنده عقب را نیز بیرون بیاورید و همینطور بعد از خارج کردن ماهک کشویی دنده پنج اهرم دنده عقب نیز خارج شود. در مرحله ی بعد باید به خارج سازی ضامن و پین ماهک دنده عقب بپردازید.
  • بعد از اینکه پیچ تکیه‎ گاه دنده عقب ماهک باز شد میتوان ماهک دنده عقب و شافت را خارج کنید.
  • در این زمان وقت خارج کردن شافت‌های ورودی و خروجی از پوسته کلاچ میباشد.
  • برای اینکه بتوانید قطعات شافت ورودی را جدا کنید در ابتدا باید خار نگهدارنده بلبرینگ را خارج کنید. بعد باید دنده 4 و 5 را که روی شافت قرار دارد خارج کنید. اما آنچه اهمیت دارد گم نشدن ساچمه میباشد.
  • با استفاده از پرس میتوانید دنده کشویی را بیرون بیاورید. در صورت خراب بودن بلبرینگ، بهتر است آن را از شافت جدا کنید. همچنین اگر بلبرینگ را در صورت سالم بودن خارج کنید دیگر قابل استفاده نمیباشد و باید آن را تعویض کنید.
  • در این مرحله باید شافت خروجی را زیر پرس بگذارید و با استفاده از یک سمبه، بلبرینگ را خارج کنید.
  • برای اینکه بتوانید دنده 5 را خارج کنید در ابتدا باید خار نگهدارنده را باز کنید و بعد از آن کشویی دنده پنچ و حتی خود دنده را خارج کنید. این روند را برای بقیه دنده ها نیز تکرار کنید .

  تعمیرات گیربکس

  تعمیرات گیربکس اتوماتیک

   

  میزان دستمزد تعمیر گیربکس پراید

  میزان دستمزد موردنیاز برای تعمیر گیربکس پراید را با توجه به میزان مشکل موجود تعیین می کنند. بعد از مشاوره گرفتن از متخصصین سان گیربکس در این زمینه میتوانید قیمت حدودی را دریافت کنید. دستمزد تعمیر گیربکس پراید را نیز میتوان بر اساس مشکلات موجود تعیین کرد.

   

  تعمیرگاه تخصصی سان گیربکس با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و استفاده از تکنسین و پرسنل مجرب، ماهر و آموزش دیده تعمیر گیربکس اتومبیل های وارداتی و گران قیمت را با کیفیت بالا و بدون کوچکترین مشکلی ارائه می‌دهد.

   

  روغن گیربکس پراید

  روغن واسکازین که همان روغن گیربکس پراید می باشد بهتر است بعد از 30 هزار کیلومتر کارکرد تعویض شود. اگر به تعویض کردن به موقع روغن گیربکس پراید توجه کنید میتوانید با انجام این کار طول عمر قطعات را افزایش دهید. در صورتی که به تعویض دنده ها نیاز باشد باید بخش برنجی این دنده‌ها را عویض کرد.

  وسایل مورد نیاز برای تعویض روغن :

  _آچارهای 10

  _آچار 19

  _پیچ گوشتی

  _تشت

  _قیف مخصوص

  _روغن گیربکس ۳ لیتری

   

  عیب‌یابی گیربکس پراید

  تعمیر گیربکس مانند تعمیر گیربکس پراید یکی از موارد بسیار مهم است تمامی افرادی که از اتومبیل ها استفاده می کنند حداقل یک بار با آن روبرو شده اند. بهتر است بدانید که گیربکس یکی از بخش های اصلی اتومبیل می باشد که در سیستم انتقال قدرت خودرو قرار دارد. در صورتی که گیربکس به درستی کار نکند باعث مشکل در حرکت خودروها خواهد شد. در نظر داشته باشید اگر شما به موقع متوجه مشکلات اتومبیل خود شوید و به تعمیرکاران و افراد متخصص مراجعه کنید بدون شک هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد و سریعتر این مشکل برطرف می‌شود. اگر به موقع برای تعمیر گیربکس اتومبیل خود اقدام نکنید باعث می‌شود تا گیربکس اتومبیل بسوزد و نیاز به تعویض داشته باشد. برای اینکه بتوانید عیب گیربکس پراید را پیدا کنید، باید بتوانید به خوبی دنده‌ها و محل ورودی دنده و همچنین شیارها ببینید. برای انجام این کار باید از چشم مسلح استفاده کرد‌. جنس دنده های 1 تا 5، همگی از برنج میباشد.

  تعمیرات خودرو

  روش تعویض روغن

  بوسیله آچار 10، میتوان سنسور کیلومتر را بیرون آورد.

  برای انجام دادن این کار در ابتدا باید پیچ سنسور کیلومتر را باز کنید.

  بعد از آن توسط آچار 19، می توانید پیچ تخلیه گیربکس را باز کنید.

  بعد از اینکه پیچ تخلیه گیربکس را باز کردید،باعث تخلیه شدن روغن گیربکس می‌شود قبل از شروع این مرحله یک تشت را زیر آن بگذارید تا از ریختن روغن روی زمین جلوگیری شود.

  در قسمت سنسور کیلومتر قیف را جایگذاری کنید و از این طریق روغن واسکازین را داخل آن بریزید.

  بعد میتوانید سنسور کیلومتر را سر جای اصلی خود قرار دهید.

  تعمیر گیربکس پراید

  آشنایی با ساختمان داخلی گیربکس

  معمولاً گیربکس ها به دو دسته اصلی تقسیم می شود. جهت تعمیر گیربکس پراید لازم است با ساختار اصلی گیربکس آشنایی داشته باشید. ساختمان داخلی هر یک با دیگری بسیار متفاوت می باشد.

  ساختار و تعمیر گیربکس دستی

  گیربکس های دستی معمولاً نخستین سیستم جعبه دنده طراحی شده در صنعت خودروسازی دنیا است. به مرور زمان پیشرفت کرده و به شکل امروزی در آمده است. جعبه دنده های اصلی را از جنس فولاد و چدن تولید می‌کنند. اجزای داخلی یک محور چرخ دنده مرکزی وظیفه انتقال قدرت از موتور ماشین چرخ های ماشین را برعهده خواهند داشت.  تعویض دنده در این گیربکس ها معمولا توسط کمک دسته دنده و کلاچ انجام خواهد شد که جزوه سیستم های هیدرولیکی محسوب می شود. معمولا برای جلوگیری از ضربه خوردن قطعات و همچنین خوردگی اجزا و بهبود کارایی این نوع گیربکس ها از روغن مخصوص گیربکس استفاده می کند.

  مشکلات رایج گیربکس خودرو

  ماشین شما فرآیند بسیار جذابی برای انتقال نیرو از موتور به چرخ ها دارد. از بین تمام اجزای مکانیکی که در آن فرآیند شرکت می کنند، مهم ترین آنها مسلماً گیربکس خودرو است. در حالی که خودروی شما می‌تواند بدون حضور گیربکس نیرو را با موفقیت انتقال دهد، کاربرد آن با فناوری خودرویی که به سرعت در حال توسعه در طول سال‌هاست، آن را به یکی از اجزای ضروری پیشرانه تبدیل کرده است.

  گیربکس خودرو وظیفه خود را در انتقال مقدار مناسب نیرو از طریق چرخش مداوم، سنگ زنی و نبردی بی پایان با اصطکاک انجام می دهد. گیربکس با این همه چیز در دسترس است، اجتناب ناپذیر است که گیربکس دچار فرسودگی و پارگی شود و گاهی اوقات اشکالی در عملکرد آن ایجاد شود.

  _عدم شتاب

  اجزای اصلی ایجاد کننده این مشکل یا صفحات فرسوده، فنرهای کلاچ یا سیلندر اصلی هستند. همچنین می تواند به دلیل وجود هوا در کانال سیال ایجاد شود. در صورت وجود هوا در سیستم، می توان آن را با خونریزی ساده کانال مربوطه رفع کرد. در شرایط دیگر، قسمت آسیب دیده باید تعویض شود.

  ریختن مایعات زیر خودرو_

  در صورتی که این مایع گیربکس است، ضروری است که منبع نشتی را پیدا کرده و در اسرع وقت مایع را پر کنید. روغن گیربکس برخلاف روغن موتور در تبخیر مصرف نمی شود و باید همیشه در سطح ایده آل برای روانکاری مناسب باشد. عدم وجود آن می تواند باعث آسیب شدید به اجزای چرخش سریع گیربکس شود. منبع نشت در بیشتر موارد یک تشت مایع آسیب دیده یا درزگیر شکسته است.

  در سان گیربکس تعمیر گیربکس پراید با تخفیفات ویژه و بصورت کاملا حرفه ای انجام می گیرد.

  لرزش خودرو با صدای ساییدن

  اگر بعد از فشردن کامل پدال کلاچ بتوانید این احساس ساییدگی را مشاهده کنید، به احتمال ۸۰ درصد به دلیل فرسوده شدن صفحات کلاچ است. اگر این اتفاق پس از برداشتن پای خود از روی پدال کلاچ رخ می‌دهد، احتمالاً مشکل مربوط به همگام‌کننده‌های دنده است. در هر دو مورد، قطعات باید به سرعت تعویض شوند، زیرا هرچه سنگ زنی بیشتر باشد، آسیب بیشتری به گیربکس شما منتقل می شود.

   

   

  آیا روغن گیربکس هم مثل روغن موتور نیاز به تعویض دارد ؟

  بلی. روغن گیربکس نیز همانند روغن موتور و سایر روغن‌های مورد استفاده در خودرو برای کیلومتر خاصی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد، لذا نیازمند تعویض کامل می باشد.

  هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک چقدر است؟

  تمامی خدمات تعمیرگاه آنلاین گیربکس به صورت ۶ ماهه یا ۳۰ هزار کیلومتر دارای گارانتی بی قید و شرط میباشند به گونه ای که شما فقط با یک تماس و یا مراجعه مشکل خود را برطرف می نمایید.

  سرویس‌های دوره‌ای گیربکس در چه زمانی انجام می پذیرد ؟

  سرویس‌های دوره‌ای بنا به توصیه کمپانی سازنده وابسته به کارکرد کیلومتر یا زمان باید صورت گیرد. تعویض روغن، فیلتر و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس به موقع، رانندگی اصولی و آگاهی نسبی از عملکرد گیربکس، نقش مهمی در افزایش طول عمر قطعات گیربکس دارد. لازم به توضیح است زمان توصیه شده برای تعویض روغن و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس اتوماتیک بین 20000 کیلومتر تا 45000 کیلومتر میباشد. لازم به ذکر است یکی از عوامل تعیین زمان تعویض روغن و سرویس‌‌های دوره‌‌ای ، شرایط رانندگی می‌باشد

  لطفا نظر خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  0 دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  Avatar placeholder

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *