• دلیل روشن شدن چراغ گیربکس

  دلیل روشن شدن چراغ گیربکس در خودرو های اتومات از جمله مواردی است که برای خودرو های اتوماتیک پیش آمده و عوامل که دلایل مختلفی را نیز در بر می‌گیرد. این موارد علاوه بر هزینه هایی که برای تعمیر به وجود می‌آورند در حالت هایی کارکرد درست خودرو را نیز مختل می‌کنند و ملزم به ریشه یابی و تعمیر هرچه زودتر هستند.

  دلیل روشن شدن چراغ گیربکس

  یکی شایع ترین موارد خرابی خودرو های اتومات، روشن شدن چراغ گیربکس است که البته هم پر هزینه و هم بسیار مهم است. گیربکس یکی از درگیر ترین اجزای خودرو در هنگام حرکت است که جعبه دنده را در خود جای داده و ابتدا برای قدرت گرفتن و در نهایت سرعت گیری اتومبیل، بین رابطه موتور و چرخ هاست.

  گیربکس خودرو های اتومات عملکرد تعویض دنده از یک تا پنج را خود به خود به صورت اتوماتیک انجام می‌دهند و فرد راننده دخالتی در این موضوع ندارد

  گیربکس چیست و چکار می‌کند؟

  اگر شما هم با رانندگی و خودرو آشنایی داشته باشید به خوبی می‌دانید که گیربکس یا همان جعبه دنده یکی از قطعات مهم و حیاتی خودرو و در واقع رابط میان موتور و چرخ هاست که نیرو تولید شده توسط موتور را از طریق دیفرانسیل به چرخ ها منتقل می‌کند تا خودرو به حرکت درآید.

  گیربکس ها در خودرو های معمولی دارای پنج یا شش دنده و دنده عقب می‌باشد. حال این قطعه عملکردی متفاوت در دو اتومبیل دنده ای و اتومات دارد. بدین ترتیب، خودرو های دنده ای که دارای گیربکس دستی هستند، توسط راننده با استفاده از پدال کلاچ و دسته دنده تعویض دنده دارند اما بحث در خودرو های اتومات کاملا متفاوت است و مکانیزم خودکار گیربکس اتوماتیک این قابلیت را دارد که دنده را به صورت اتومات تعویض کند.

  با توجه به کاربرد اساسی گیربکس، این قطعه از حساسیت بالایی نیز برخوردار است و استفاده نامناسب و نادرست از آن موجب خرابی و هزینه تراشی برای شما می‌شود.

  بررسی دلیل روشن شدن چراغ گیربکس

  اگر صاحب یک خودرو ۲۰۶ یا ۲۰۷ اتومات باشید، قطعا چراغ های s و برف که با علامت نشان داده می‌شود را دیده اید. این دو چراغ در واقع نشان دهنده وضعیت گیربکس در خودرو های اتومات است و هر زمان که روشن شود بوق زده و وجود خطایی در گیربکس را گوشزد می‌کند. البته در بعضی خودرو ها چراغ گیربکس به صورت جداگانه وجود دارد اما در باقی خودرو ها چراغ چک نمایانگر وجود مشکل است که با دیاگ زدن مشخص می شود که مشکل از گیربکس و یا جای دیگر خودرو است.

  تعمیرات گیربکس

  تعمیرات گیربکس اتوماتیک

  خرابی یا ضعیف شدن شیر برقی

  خراب شدن بخش کوچکی در شیر برقی موجب روشن شدن چراغ s و برف می‌شود که در این حالت گیربکس در حالت دنده ۳ گیر کرده و امکان خارج کردن آن وجود ندارد. معمولا با خاموش و روشن کردن مجدد خودرو می‌توان دنده را از حالت گیر درآورد.

  سررسید زمان تعویض روغن گیربکس

  خودروهای دارای گیربکس اتومات دارای شمارنده ای هستند که زمان تعویض روغن گیربکس را بر حسب میزان فشار، استهلاک، و کیلومتر طی شده خودرو نشان می‌دهد. در این حالت اگر روغن گیربکس به حدی رسیده باشد که نیاز به تعویض دارد، چراغ گیربکس روشن شده .

  گفتنی است که گیربکس به صورت عادی به کار خود مشغول است اما با خاموش و روشن کردن این چراغ ها خاموش نمی‌شوند.

  کم یا زیاد شدن فشار روغن و یا انسداد آن

  کمتر یا بیشتر شدن فشار روغن گیربکس بیش از محدوده تعیین شده آن از دیگر دلایل عمده روشن شدن چراغ چک و یا گیربکس می‌باشد. در برخی حالت ها نیز مسدود شدن مجرای حرکت و جریان روغن گیربکس سبب روشن شدن این چراغ ها می‌شود. دلیل روشن شدن چراغ گیربکس را می توان در تعمیرگاه حرفه ای بررسی و مشکلات گیربکس خودرو را رفع کرد.

  وجود نقص در ECU

  در حالت هایی هم این امکان وجود دارد که روشن شدن چراغ چک و یا گیربکس به علت وجود نقص در ECU خودرو باشد. عواملی چون قطع شدن ارتباط کابل کامپیوتر خودرو با پنل، چرب و کثیف شدن سوکت های ارتباطی، و نقص در تامین ولتاژ مورد نیاز آن از جمله این موارد است.

  برای جلوگیری از وجود چنین مواردی سعی کنید در فواصل تعیین شده نسبت به بررسی میزان روغن گیربکس اقدام کنید و آن را تعویض کنید. این روش اولین و ساده ترین راه برای رفع این ایراد است، تا اگر نشتی هم در آن وجود دارد رفع شود. اگر با تعویض روغن گیربکس باز هم چراغ گیربکس روشن شد، هرچه سریعتر به مرکز معتبر مانند سان گیربکس مراجعه کنید. عدم رسیدگی به مشکلات ایجاد شده در گیربکس و استفاده از ان در همان حالت موجب آسیب رسید جدی به خودرو و هزینه تراشی های بالایی می‌شود.

  سایر تعمیرات خودرو

  نکته : به گاز هرز خوردن، تقه زدن های گیربکس، و زوزه کشیدن جعبه دنده توجه ویژه داشته باشید و در صورتی که هرگونه صدا عجیب و غریب در هنگام تعویض دنده و دور موتور و سرعت را در خودرو اتومات خود جدی بگیرید.

  دلیل روشن شدن چراغ گیربکس

  دلیل روشن شدن چراغ گیربکس ساندرو

  رنو ساندرو نسخه اتوماتیک این مدل خودروست که تفاوت هایی نیز از نظر امکانات و آپشن با نسخه دنده ای دارد. متاسفانه مشکل خرابی در گیربکس این خودرو هم دیده می‎شود که به طور ناگهانی با روشن شدن چراغ گیربکس خود را نشان می‌‌دهد. چراغ گیربکس ساندرو تقریبا علامتی دارد که دو دایره در کنار یکدیگر قرار گرفته و شکل یک عینک را می‌سازند.

  خودروهای دارای گیربکس اتومات دارای شمارنده ای هستند که زمان تعویض روغن گیربکس را بر حسب میزان فشار، استهلاک، و کیلومتر طی شده خودرو نشان می‌دهد. در این حالت اگر روغن گیربکس به حدی رسیده باشد که نیاز به تعویض دارد، چراغ گیربکس روشن شده .

  برخی از مهم ترین علت های روشن شدن چراغ گیربکس ساندرو عبارتند از:

  • وجود مشکل برقی در قطعات برقی خودرو
  • انسداد در شیر های برقی گیربکس
  • خراب شدن پدال گاز
  • مشکل در پردازش ECU

  وجود این مشکلات در حالتی است که چراغ گیربکس ساندرو روشن شده و خطای بین موتور و گیربکس را نشان می‌دهد. اما چون دلیل اصلی آن ممکن است به راحتی تشخیص داده نشود، در این حالت بهتر است تا رسیدن به مرکز تعمیراتی به آرامی برانید چرا که این مشکل باید با استفاده از دستگاه دیاگ مورد بررسی قرار گرفته و توسط آن پارامتر های مشخص شده چک شود.

  دلیل روشن شدن چراغ گیربکس CVT

  اگر با خودرو های اتومات آشنایی داشته باشید، حتما نام گیربکس CVT را شنیده اید. گیربکس CVT  یکی از گیربکس های تک سرعته شناخته می‌شود و به دلیل جمع و جور بودن ابعاد و سادگی در طراحی آن در بیشتر خودرو های کوچک دیده می‌شود. این نوع گیربکس در عین کارایی مناسب مقرون به صرفه هم می‌باشد و امروزه در خودرو هایی بسیاری از کمپانی های نیسان، هوندا، و تویوتا استفاده می‌شود.

  گیربکس CVT شباهت زیادی با گیربکس های معمولی دارد اما تفاوت آن قیمت بالاتر و عدم وجود پدال کلاچ است. این گیربکس میزان مصرف مشابه با گیربکس های دستی دارد و از مزایای مختلفی نیز برخوردار است. اما در مواقعی هم با مشکلاتی رو به رو می‌شود که با روشن شدن چراغ CVT همراه است.

  _پارگی دسته موتور گیربکس : پارگی دسته موتور و همچنین ایرادات برقی از جمله مهم ترین دلایلی است که سبب روشن شدن چراغ CVT می‌شود. این مشکل با علائمی همچون صدای تقه زدن گیربکس نیز همراه است.

  _میزان نبودن فشار روغن گیربکس : فشار روغن گیربکس در هر حالتی باید به میزانی دقیق جا به جا شود تا گیربکس به خوبی وظیفه خود را انجام دهد. حال اگر انسداد یا گرفتگی در مجرای گردش آن وجود داشته باشد سبب روشن شدن چراغ CVT می‌شود که در مواقعی صدای تقه زدن را در حین تعویض دنده ایجاد می‌کند.

  بررسی دلیل روشن شدن چراغ گیربکس امری مهم در سلامت خودروست.

  _پاره شدن تسمه انتقال قدرت بین پولی ها : یکی از رایج ترین مشکلاتی که برای گیربکس های CVT وجود دارد پاره شدن تسمه انتقال نیرو آن می‌باشد که در بین پولی ها قرار گرفته است. این پارگی در تسمه به علت افزایش خلاصی و لقی خود پولی هاست که در نتیجه باعث روشن شدن چراغ CVT و همچنین صداهای زوزه مانند به خصوص در هنگامی که دنده روی حالت P قرار دارد شنیده می‌شود.

  _فرسودگی صفحه کلاچ و یا نرسیدن روغن کافی به پشت کاسه کلاچ : یکی از عواملی که سبب ایجاد مشکل در گیربکس اتومات و روشن شدن چراغ CVT می‌شود فرسوده شدن صفحه کلاچ ها و یا نرسیدن روغن کافی به پشت کاسه کلاچ است. این ایراد علاوه بر اینکه با روشن شدن چراغ خود را نشان می‌‌دهد، موجب گاز هرز خوردن خودرو نیز خواهد شد. برای رهایی از مشکل به وجود آمده در ابتدا اقدام به تعویض کامل روغن گیربکس CVT کنید. اگر چراغ آن همچنان روشن می‌شود، مشکل باید به صورت تخصصی تر مورد بررسی قرار گیرد. در مواقعی ممکن است دیسک های جلو را نیز تعویض کنند تا ایراد به وجود آمده رفع شود.

  علل های روشن شدن چراغ می‌تواند به موارد زیر اطلاق شود :

  • خرابی کامیپیوتر گیربکس اتومات
  • خرابی قطعات SMD برد الکتریکی گیربکس
  • ایراد در عملکرد یونیت TCM

  با توجه به اینکه خرابی در این قسمت های گیربکس با تشخیص دشوار همراه است و تعمیر آن نیاز به تخصص، مهارت، و ظرافت بالا دارد.

  هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک چقدر است؟

  تمامی خدمات تعمیرگاه آنلاین گیربکس به صورت ۶ ماهه یا ۳۰ هزار کیلومتر دارای گارانتی بی قید و شرط میباشند به گونه ای که شما فقط با یک تماس و یا مراجعه مشکل خود را برطرف می نمایید.

  آیا روغن گیربکس هم مثل روغن موتور نیاز به تعویض دارد ؟

  بلی. روغن گیربکس نیز همانند روغن موتور و سایر روغن‌های مورد استفاده در خودرو برای کیلومتر خاصی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد، لذا نیازمند تعویض کامل می باشد.

  سرویس‌های دوره‌ای گیربکس در چه زمانی انجام می پذیرد ؟

  سرویس‌های دوره‌ای بنا به توصیه کمپانی سازنده وابسته به کارکرد کیلومتر یا زمان باید صورت گیرد. تعویض روغن، فیلتر و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس به موقع، رانندگی اصولی و آگاهی نسبی از عملکرد گیربکس، نقش مهمی در افزایش طول عمر قطعات گیربکس دارد. لازم به توضیح است زمان توصیه شده برای تعویض روغن و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس اتوماتیک بین 20000 کیلومتر تا 45000 کیلومتر میباشد. لازم به ذکر است یکی از عوامل تعیین زمان تعویض روغن و سرویس‌‌های دوره‌‌ای ، شرایط رانندگی می‌باشد

  لطفا نظر خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  0 دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  Avatar placeholder

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *