• روغن ریزی گیربکس

  روغن ریزی گیربکس باعث ایجاد مشکل جدی برای ماشین شما می شود. روغن گیربکس مانند روغن موتور، قطعات گیربکس را روغن کاری و محافظت می کند و از سایر قطعات موتور محافظت می کند. امروزه خودروهای شخصی جزو وسایل ضروری هستند که برای راحتی زندگی و رفت و آمد افراد بین منزل و محل کار یا حتی گردش مورد استفاده قرار می­گیرند.

  روغن ریزی گیربکس

  علت نشتی روغن از گیربکس

  اگر خودروی شما دچار روغن ریزی گیربکس است ، سطح مایع پایین می‌تواند بر عملکرد گیربکس تأثیر بگذارد و به بخش‌های مهم آسیب برساند. روغن گیربکس معمولا قرمز تا قرمز تیره است.

  خطوط

  مانند خطوط ترمز یا خنک کننده شما، مایع انتقال از طریق خطوط انتقال به مناطق مختلف در گیربکس شما حرکت می کند. این خطوط از آلومینیوم یا فولاد ساخته شده اند. این خطوط بسیار بادوام هستند و برای ماندگاری ساخته شده اند، اما گرما و افزایش عمر می توانند باعث ترک خوردن آنها شوند. وقتی آنها این کار را کردند، خوب، شما آن را حدس زدید. مایع گیربکس به جای گردش در گیربکس، از آنها نشت می کند.

  مهر و موم

  گیربکس وسیله نقلیه شما دارای یک سری مهر و موم است که از لاستیک یا فلز ساخته شده است. با دمای متوسط ​​195 درجه فارنهایت تا 220 درجه فارنهایت، همه چیز در زیر کاپوت اتومبیل شما بسیار داغ می شود و مهر و موم ها تحت تأثیر این گرما قرار می گیرند. فرسودگی و پارگی در نهایت می تواند درزگیرها، به خصوص واشر تشت را ترک کند و دچار روغن ریزی گیربکس شود.

  پمپ

  روغن گیربکس توسط پمپ انتقال از طریق خطوط رانده می شود. از آنجایی که پمپ یک اسب بخار است، می تواند منبع رایج نشت مایع انتقال باشد. معمولاً بدنه پمپ در جایی ترک می‌خورد و هنگامی که پمپ سیال انتقال را در سراسر سیستم به حرکت در می‌آورد، مایع از آن نشت می‌کند یا به بیرون رانده می‌شود. در این مورد، به طور کلی یک پمپ جدید مناسب است.

  تعمیرات گیربکس

  تعمیرات گیربکس اتوماتیک

   

  راه اندازی

  در نهایت، نصب گیربکس یک کار جدی است و اگر به درستی انجام نشود، مایع از آن نشت می کند. شایع ترین منبع نشتی انتقال به دلیل نصب معیوب از پانل انتقال است.

  یکی از ساده ترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که هر از چند گاهی سطح و وضعیت مایع گیربکس خود را بررسی کنید. قبل از بازرسی دیپ میله، از روش صحیح مورد نیاز برای بررسی مایع انتقال مطمئن شوید. برخی از خودروها نیاز به روشن بودن موتور دارند و برخی دیگر خاموش. در بیشتر موارد، مایع باید رنگ صورتی پر جنب و جوش و بوی شیرین داشته باشد. مایعات برخی از تولید کنندگان رنگ متفاوتی دارند. اگر نیاز به اضافه کردن روغن گیربکس بیشتری دارید، بررسی کنید که نوع مناسبی دارید. توصیه می‌کنیم که سیستم خنک‌کننده خود را به‌طور منظم سرویس کنید تا مطمئن شوید که سیستم خنک‌کننده موتور شما به خوبی کار می‌کند تا به درستی مایع گیربکس خنک شود. یکی دیگر از عادت های نگهداری خوب این است که حداقل سالی یک بار از یک متخصص حرفه ای و معتبر تعمیر گیربکس بازدید کنید. به این ترتیب، می‌دانید که آیا مسائلی وجود دارد مانند روغن ریزی گیربکس که باید در آینده نزدیک به آن رسیدگی کنید تا بتوانید بر اساس آن برنامه‌ریزی مالی خود را شروع کنید.

   

  روغن گیربکس مانند روغن موتور، قطعات گیربکس را روغن کاری و محافظت می کند و از سایر قطعات موتور محافظت می کند.

   

  روغن ریزی خودرو

  روغن ریزی گیربکس خودرو یکی از مشکلات اولیه هر وسیله نقلیه است که پیشنهاد می شود تا در اسرع وقت به آن توجه شود و از وخامت اوضاع خودرو و تحمیل شدن هزینه های تعمیر بیشتر جلوگیری گردد؛ به همین علت نیاز است که هر فردی که از خودرو استفاده می­کند با روش‌های شناسایی مشکلات خودرو آشنایی کلی داشته باشد.

  ناگفته نماند که آشنایی با راه های رفع مشکلات خودرو نیز به نوبه خود اهمیت زیادی دارد تا در بهترین حالت شما را از گیر کردن در یک مسیر خلوت و انتظار چند ساعته برای کمک خلاص کند.

  اصلی ترین دلایل روغن ریزی

  پس از روشن کردن موتور خودرو، روغن مربوط به هر یک از بخش های موتور، گیربکس، سیستم ترمز و هیدرولیک خودرو با فشار بالایی در کانال­ های تعبیه شده تزریق می شود تا قطعات مربوطه روانکاری شوند و کارکرد مناسبی را داشته باشند. سرعت بالای تزریق روغن در کانال ها باعث می شود که روغن همواره به دنبال یک حفره برای نشت بگردد و وجود کوچکترین سوراخ در کانال و یا آب بندی نشدن قطعات موتور می‌تواند باعث نشت روغن شود و کاهش حجم روغن قسمت مربوطه و بروز مشکلات جدی را باعث شود.

  در صورتی که متوجه وجود هر گونه روغن ریزی گیربکس در زیر خودرو شدید، بهتر است که در اولین قدم به دنبال تشخیص نوع روغن نشتی بروید و سعی کنید که قسمت معیوب را پیدا کنید؛ به یاد داشته باشید که تشخیص نوع روغن به یافتن منشاء و سیستم نشت کننده کمک قابل توجهی خواهد کرد.

  تعمیرات خودرو

  روغن ریزی گیربکس

   

  علت نشتی روغن

  نشتی روغن موتور

  روغن ریزی گیربکس از بخش موتور را می‌توان با تشخیص نوع روغن آن شناسایی کرد. روغن موتور یک مایع لغزنده قهوه ای رنگ است که بوی خاصی ندارد و غلظت آن زیاد نیست.

  روغن ریزی گیربکس از بخش هیدرولیک

  روغن هیدرولیک قرمز رنگ است و غلظت کمتری از روغن موتور دارد؛ این روغن خاصیت تمیز کنندگی دارد و با صابون دست واکنش شیمیایی ایجاد می کند.

  روغن ریزی خودرو از بخش ترمز

  روغن ترمز در رنگ های متفاوتی تولید می­شود که پرکاربرد­ترین آن ها به رنگ های زرد، آبی و سبز هستند؛ می توان گفت که نشت روغن ترمز جزو شایع ترین موارد نشتی در خودرو ها می باشد و باید به آن اهمیت زیادی داد. برای تشخیص سریع این نوع روغن بهتر است به یاد داشته باشید که روغن ترمز غلظت و لغزندگی بسیار پایینی دارد، خاصیت تمیز کنندگی زنگ آهن را دارد و در صورت ترکیب با آب خنثی می شود.

  روغن ریزی گیربکس خودرو

  روغن ریزی گیربکس جزو مواردی است که برای تشخیص درست نیاز به دقت بالایی دارد چرا که ظاهر ساختاری روغن گیربکس شباهت بسیار زیادی به روغن موتور دارد و تنها تفاوت این دو روغن بالا بودن غلظت روغن گیربکس است و توسط حس لامسه قابل تشخیص نیست. روغن گیربکس های اتوماتیک شباهت بسیار زیادی به روغن هیدرولیک فرمان دارند. متد تشخیص محل روغن ریزی نیز بسیار شبیه به متد تشخیص نشت روغن موتور است و نیاز به بررسی همه جانبه و با دقتی می­باشد.

  شایع ترین نقاط روغن ریزی گیربکس عبارتند از پیچ تخلیه گیربکس، نشت از کنار سنسورهای دور موتور و دنده عقب، کاسه نمد سرشفت کلاچ، کاسه نمد سرپلوس، واشر درب گیربکس، واشر ساعت گیربکس اتوماتیک، شیربرقی‌های کنترل جریان روغن گیربکس اتوماتیک و شکستگی پوسته گیربکس.

  بررسی هفت نقطه اصلی گیربکس در صورت بروز هر گونه نشتی احتمالی

  قطعا ساده ‌ترین راه برای کشف روغن‌ ریزی، مشاهده زیر خودرو پس از چند ساعت توقف آن است اما پیدا کردن محل و علت دقیق روغن ‌ریزی کار چندان ساده­ای نیست.

  در هر نوع خودرویی هفت بخش وجود دارد که می­تواند با روغن ریزی گیربکس ارتباط مستقیمی داشته باشد:

  • کاسه نمدهای دیفرانسیل
  • کاسه نمد میله تعویض دنده
  • کاسه نمد شفت اصلی
  • فشنگی دنده عقب
  • بررسی سنسورهای سرعت
  • روغن ریزی محل اتصال پوسته کلاچ و پوسته گیربکس
  • وجود شکستگی یا ترک خوردگی روی پوسته کلاچ یا پوسته گیربکس

   

  عمده دلایل نشت روغن گیربکس

  • کیفیت پایین ریخته گری دنده­ ها
  • کیفیت بدنه
  • نشت روغن گیربکس به علت داغی جعبه دنده
  • روغن ریزی گیربکس در اثر خرابی محفظه
  • واشرهای بی کیفیت

  راه­های جلوگیری از نشتی روغن گیربکس صنعتی

  اولین نکته در مورد گیربکس جنس بدنه آن است؛ در ابتدا باید به کیفیت محصول به خصوص بدنه آن دقت کنید که تماما عایق بندی باشد وگرنه شاهد روغن ریزی گیربکس از دستگاه خواهید بود. روغن­ های بی کیفیت و میزان روغن مصرفی نیز می­توانند از عوامل مهم دیگر باشند. کیفیت مطلوب و نصب شدن درست کلیه قطعات درون گیربکس نیز از عوامل دیگری هستند که در جلوگیری از نشت روغن گیربکس تاثیر بسزایی دارند، برای مثال استفاده از واشرهای بی­کیفیت در نصب گیربکس می­تواند آثار مخرب پرخطر و هزینه بری داشته باشد.

  چگونه جلوی نشتی روغن گیربکس اتوماتیک را بگیریم؟

  _زیر و محل پارک خودرو را همیشه نگاه کنید.

  _به طور مرتب سطح روغن گیربکس خودرو را چک و اندازه‌گیری کنید.

  _به صداهای گیربکس در حین رانندگی دقت کنید؛ هرگونه زوزه کشیدن و یا تعویض دنده بی‌موقع را جدی بگیرید.

  _هنگام بررسی به رنگ روغن گیربکس دقت کنید؛ هرگونه تیره‌تر شدن و کدر شدن رنگ روغن را جدی بگیرید.

  _به یاد داشته باشید که روغن گیربکس باعث تعویض مناسب دنده و عملکرد درست گیربکس می­شود؛ از این رو بهتر است که همیشه حواستان به نشتی و تعویض به موقع روغن گیربکس باشد تا از بروز هر گونه مشکلی مانند روغن ریزی گیربکس پیشگیری گردد.

  چطور از نشتی روغن گیربکس خودرو جلوگیری کنم؟

  _در هربار تعویض روغن گیربکس، حتما سطح روغن را بررسی کنید.

  _به رنگ روغن گیربکس خودروی خود دقت کنید؛ روغن جدید معمولا به رنگ قرمز روشن و شفاف است و با تغییر رنگ آن به رنگ قهوه­ای باید متوجه فرا رسیدن زمان تعویض آن شوید.

  _یکی دیگر از دلایل رایج نشتی روغن گیربکس پارگی لاستیک‌های مهر و موم کننده محفظه روغن است؛ برای پیشگیری از روغن ریزی گیربکس ، وضعیت این لاستیک‌ها را دائما بررسی کنید.

   

   

  آیا روغن گیربکس هم مثل روغن موتور نیاز به تعویض دارد ؟

  بلی. روغن گیربکس نیز همانند روغن موتور و سایر روغن‌های مورد استفاده در خودرو برای کیلومتر خاصی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد، لذا نیازمند تعویض کامل می باشد.

  هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک چقدر است؟

  تمامی خدمات تعمیرگاه آنلاین گیربکس به صورت ۶ ماهه یا ۳۰ هزار کیلومتر دارای گارانتی بی قید و شرط میباشند به گونه ای که شما فقط با یک تماس و یا مراجعه مشکل خود را برطرف می نمایید.

  سرویس‌های دوره‌ای گیربکس در چه زمانی انجام می پذیرد ؟

  سرویس‌های دوره‌ای بنا به توصیه کمپانی سازنده وابسته به کارکرد کیلومتر یا زمان باید صورت گیرد. تعویض روغن، فیلتر و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس به موقع، رانندگی اصولی و آگاهی نسبی از عملکرد گیربکس، نقش مهمی در افزایش طول عمر قطعات گیربکس دارد. لازم به توضیح است زمان توصیه شده برای تعویض روغن و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس اتوماتیک بین 20000 کیلومتر تا 45000 کیلومتر میباشد. لازم به ذکر است یکی از عوامل تعیین زمان تعویض روغن و سرویس‌‌های دوره‌‌ای ، شرایط رانندگی می‌باشد

  لطفا نظر خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  0 دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  Avatar placeholder

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *