• روغن گیربکس و کمبود آن

  روغن گیربکس مایعی است که قسمت‌های مختلف گیربکس را روغن‌کاری می کند. بنابراین از اصطکاک جلوگیری می کند و عملکرد صحیح موتور را تضمین می کند، همچنین سایش قطعات را کاهش می دهد. بروز نشتی روغن گیربکس و اختلال در عملکرد گیربکس غیرمعمول نیست. یکی از موارد ضروری که هر صاحب خودرو باید به آن اطمینان داشته باشد این است که چگونه بفهمد روغن گیربکس کم است یا خیر. بسیاری از مردم با نیاز به بررسی منظم روغن‌موتور آشنا هستند. اما خودروها از مایع دیگری استفاده می‌کنند که اهمیت آن کمتر از روغن‌موتور نیست. دارندگان خودروهای جدی و فداکار باید بدانند روغن گیربکس آن‌ها کم است یا خیر.

  روغن گیربکس

   

  نکات مختلفی وجود دارند که به شما نشان می دهد سطح روغن گیربکس کم شده است، با شناسایی و دانستن این نکات می‌توانید گیربکس را در مراحل ابتدایی کاهش سطح روغن برای سرویس و تعمیر و جایگزینی روغن به مراکز معتبر انتقال دهید.

  نشانه های کمبود روغن گیربکس

  یکی از موارد ضروری که هر صاحب خودرو باید به آن اطمینان داشته باشد این است که چگونه بفهمد روغن گیربکس کم است یا خیر. تقریبا تمامی راننده ها با بررسی منظم روغن موتور آشنا هستند. اما خودروها از روغن دیگری نیز استفاده می کنند که اهمیت آن کمتر از روغن موتور نیست و آن روغن گیربکس است. در خودروهای گیربکس دستی به آن واسکازین می گویند و در خودروهای اتوماتیک روغن گیربکس. اما صرف نظر از اینکه شما به آن را چه می گویید، مشکل در این روغن ضروری خودرو می تواند منجر به تعمیرات پرهزینه زیادی شود.

  نشانه های کم بودن روغن گیربکس اتوماتیک

  تعویض دنده لغزشی

  گیربکس باید بدون هیاهو زیاد دنده عوض کند. با این حال، اگر احساس می‌کنید که دنده‌ها در حین تعویض لیز می‌خورند، این نشان‌دهنده کمبود روغن گیربکس است. لیز خوردن را می‌توان با جابجایی ناگهانی، افزایش سرعت در دقیقه و صداهای ساییدن نیز ترکیب کرد. همه این ها نشان می دهد که مشکلی وجود دارد و مواد اصطکاک حیاتی قادر به درگیر شدن نیستند.

  گرم شدن بیش از حد گیربکس

  با کاهش سطح روغن گیربکس، گیربکس به دلیل عدم روانکاری و اصطکاک بیش از حد گرمای بیشتری تولید میکند و آسیب پذیر می شود. هنگامی که گیربکس بیش از حد گرم می شود، ممکن است متوجه یا بوی سوختگی شوید. این مشکل همچنین می تواند باعث از کم شدن قدرت خودرو و جابجایی نامنظم دنده ها همراه باشد. در هر صورت، قبل از اینکه آسیب بیشتری رخ دهد، باید خودرو را کنار بکشید و رانندگی را متوقف کنید.

  تعمیرات گیربکس

  تعمیرات گیربکس اتوماتیک

  تاخیر در تعویض دنده

  با کم شدن روغن گیربکس، هنگام تعویض دنده متوجه تاخیر خواهید شد. همچنین، وقتی خودرو را از حرکت به دنده عقب میزنید، ممکن است خودرو قبل از درگیر شدن، کمی مکث کند و با تاخیر حرکت کند. این مشکل به این دلیل رخ می دهد که فشار گیربکس هیدرولیک کافی برای ایجاد تغییر دنده به طور معمول وجود ندارد.

  گیربکس باید بدون هیاهو زیاد دنده عوض کند. با این حال، اگر احساس می‌کنید که دنده‌ها در حین تعویض لیز می‌خورند، این نشان‌دهنده کمبود روغن گیربکس است.

   

  تعویض دنده نامنظم

  هر زمان که تعویض دنده آنطور که باید اتفاق نیفتد، ممکن است مربوط به کمبود روغن گیربکس باشد. بی نظمی در تعویض دنده می تواند خود را به عنوان یک احساس کوبیدن یا تقه یا تاخیر نشان دهد. همچنین ممکن است متوجه شوید که تعویض دنده بیشتر اتفاق می افتد.

  عدم تعویض دنده

  اگر روغن گیربکس کاملاً خالی شود، ممکن است اصلاً خودرو نتواند تعویض دنده را انجام دهد. این سیستم مهر و موم شده و پیچیده برای کار کردن نیاز به روغن کاری دارد. می توانید داخل گیربکس را با روغن گیربکس پر کنید تا ببینید آیا این مشکل حل می شود یا خیر.

   

  روغن گیربکس

   

  لینک مربوط به تعمیرات خودرو

  چراغ های هشدار داشبورد

  برای اکثر رانندگان، اولین نشانه کمبود روغن گیربکس ، چراغ هشدار داشبورد است. سیستم‌های انتقال مدرن از حسگرهای الکترونیکی زیادی استفاده می‌کنند که به شما در مورد هر گونه مشکلی هشدار می‌دهند.

  کد مشکل بلافاصله به رایانه خودرو ارسال می شود و در آنجا از طریق یک چراغ هشدار به شما هشدار داده میشود. اگر چراغ چک موتور یا چراغ گیربکس روشن شود، ممکن است به سادگی به علت کمبود روغن گیربکس باشد.

  هر چند وقت یکبار باید روغن گیربکس خود را پر کنم ؟

  نباید روغن گیربکس را پر کنید مگر اینکه نشتی یا نقصی وجود داشته باشد. به دنبال نشتی در زیر خودرو باشید تا مشخص شود مشکل از کجاست. البته اگر نشتی نمی بینید، ممکن است یک مشکل داخلی وجود داشته باشد که باید توسط مکانیک تشخیص داده شود. برای تعیین اینکه هر چند وقت یک باید روغن گیربکس را تعویض کنید، باید دفترچه راهنمای تعمیر یا سرویس را بررسی کنید.

  چگونه بفهمیم روغن گیربکس کم است ؟

  سطح پایین روغن گیربکس معمولاً باعث تأخیر ۲ تا ۳ ثانیه‌ای هنگام تعویض بین دنده‌ها می‌شود.

  دلایل زیادی وجود دارد که ماشین شما دچار تکان‌ها می‌شود، اما اگر دلیل واضحی برای چنین حرکاتی نمی‌بینید ممکن است بخواهید مقدار روغن گیربکس در گیربکس را به‌عنوان دلیل احتمالی بررسی کنید.

  لرزش

  مایع گیربکس به‌عنوان روان کننده عمل می کند، بنابراین اگر هنگام تعویض دنده لرزش‌هایی را در شیفتر احساس کردید، ممکن است نیاز به تعویض روغن گیربکس باشد.

  مشکلات کلاچ

  مردم فکر می‌کنند که فنرها پس از فشار دادن پدال، کلاچ را به حالت عادی بازمی‌گرداند. درواقع، سطح پایین مایع گیربکس، حرکت آن را متوقف می کند و کلاچ شما حتی ممکن است در موقعیت غیرعادی گیر کند.

  جدا از مشکلاتی که می‌توانید از طریق شیفتر یا پدال کلاچ احساس کنید، اتومبیل‌های اتوماتیک علائم مشابهی دارند. بااین‌وجود، این خودروها همچنین دارای برخی از شاخص‌های معمولی هستند که نشان می دهد مایع انتقال آن‌ها کم است.

  روغن تیره‌رنگ

  متخصصان گیربکس موافق هستند که رنگ معمولی مایع در گیربکس اتوماتیک باید صورتی باشد. بنابراین اگر مایع گیربکس شما قهوه‌ای یا مشکی است، گیربکس شما آسیب‌دیده است.

  لغزش گیربکس

  اگر وسیله نقلیه شما هنگام فشار دادن پدال شتاب ندهد، این ممکن است نشانه دیگری از نیاز به تعویض روغن گیربکس باشد.

  سنگ‌زنی

  مایع گیربکس باید روغن‌کاری شود، اما بدون مایع کافی، گیربکس به دلیل اصطکاک بیش‌ازحد گرم می‌شود و ممکن است درنتیجه این سنگ‌زنی صداهای مکانیکی بشنوید.

  روغن‌های دنده نقشی مشابه روغن‌موتور دارند و از گیربکس دیفرانسیل و دستی محافظت می‌کنند. درنهایت، روغن‌های دنده به هر دو بخش حیاتی اجازه می‌دهند تا وظایف خود را به‌طور مؤثر انجام دهند. با پایین بودن سطح روغن، روغن‌کاری مناسب تمام قطعات متحرک ممکن است رخ ندهد، این می‌تواند منجر به آسیب دیدن این قطعات شود. اکثر خودروهای اتوماتیک مدرن راه آسانی را برای بررسی سطح روغن گیربکس در اختیار شما قرار می‌دهند، اما برخی از آن‌ها ممکن است برای عمر وسیله نقلیه دشوارتر  شوند.

  برای وسایل نقلیه‌ای که یک میله اندازه‌گیری در زیر کاپوت قرار دارد، این کار می‌تواند بسیار آسان باشد. ابتدا مطمئن شوید که موتور شما پس از یک رانندگی کوتاه گرم است، خودرو را در پارک قرار دهید . میله را بردارید، روغن اضافی را با پارچه پاک‌کنید، دوباره میله را داخل آن قرار دهید و دوباره آن را بردارید. اگر روغن دنده تیره یا شنی به نظر می‌رسد، باید تعویض شود.

  چرا گیربکس من در حالت خنثی صدا ایجاد می کند؟

  صداهای گیربکس در حالت خنثی، یک مشکل داخلی مانند سایش مکانیکی را نشان می دهد که ممکن است نیاز به تعویض اجزای مختلف داشته باشد. قطعات رایجی که فرسوده می‌شوند عبارت‌اند از یاتاقان‌ها، مخروط‌ها و چرخ‌دنده‌ها.

  چرا بوی سوختگی از گیربکس می‌آید؟

  اگر گیربکس یا دیفرانسیل شما بوی روغن در حال سوختن آن را می دهد، ممکن است نشت روغنی داشته باشید که از یک مهروموم قدیمی روغن گریه می کند. به راهروی خود نگاهی بیندازید تا ببینید آیا روغن قرمز وجود دارد یا بهتر، به زیر خودرو خود برای نشت روغن نگاهی بیندازید. واشر و مهروموم را می‌توان با استفاده از راهنمای قطعات ما سفارش داد.

  یکی دیگر از دلایل رایج این بو گرم شدن بیش‌ازحد گیربکس در اثر روغن‌کاری نامناسب است. اگر روغن خیلی قدیمی باشد و نتواند به‌درستی روغن‌کاری کند، این به‌نوبه خود باعث گرم شدن بیش‌ازحد اجزای فلزی و سوختن روغن می‌شود. جایگزینی با روغن جدید ممکن است به این مشکل کمک کند.

  آیا می‌توانید از تعویض گیربکس جلوگیری کنید؟

  این امکان وجود دارد اما شما باید به‌دقت به ماشین خود توجه کنید. مواظب محل پارک خود باشید تا هر گودال و لکه‌ای وجود داشته باشد، معمولاً به دلیل نشت مایع انتقال ایجاد می‌شوند. همچنین مطمئن شوید که مایع گیربکس خودرو به‌طور منظم چک می‌شود.. به یاد داشته باشید که همیشه این کار را زمانی انجام دهید که خودرو در دمای کارکرد قرار دارد زیرا مایعات در هنگام گرم شدن منبسط می‌شوند و در هنگام سرد منقبض می‌شوند.

  خوشبختانه، ما در سان گیربکس تخصص و ابزار لازم برای احیای هر خودرو را بدون توجه به شرایط بدی که ممکن است داشته باشد، داریم.همچنین در مورد تعویض یا عدم تعویض روغن گیربکس با شما مشورت خواهد کرد. رویکرد تخصصی ما متفاوت است. ما نیازهای مدل خودروی شما و وضعیت فعلی را ارزیابی خواهیم کرد تا مطمئن شویم که در جاده ایمن هستید بدون اینکه پول بیشتری خرج کنید

   

   

  آیا روغن گیربکس هم مثل روغن موتور نیاز به تعویض دارد ؟

  بلی. روغن گیربکس نیز همانند روغن موتور و سایر روغن‌های مورد استفاده در خودرو برای کیلومتر خاصی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد، لذا نیازمند تعویض کامل می باشد.

  هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک چقدر است؟

  تمامی خدمات تعمیرگاه آنلاین گیربکس به صورت ۶ ماهه یا ۳۰ هزار کیلومتر دارای گارانتی بی قید و شرط میباشند به گونه ای که شما فقط با یک تماس و یا مراجعه مشکل خود را برطرف می نمایید.

  سرویس‌های دوره‌ای گیربکس در چه زمانی انجام می پذیرد ؟

  سرویس‌های دوره‌ای بنا به توصیه کمپانی سازنده وابسته به کارکرد کیلومتر یا زمان باید صورت گیرد. تعویض روغن، فیلتر و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس به موقع، رانندگی اصولی و آگاهی نسبی از عملکرد گیربکس، نقش مهمی در افزایش طول عمر قطعات گیربکس دارد. لازم به توضیح است زمان توصیه شده برای تعویض روغن و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس اتوماتیک بین 20000 کیلومتر تا 45000 کیلومتر میباشد. لازم به ذکر است یکی از عوامل تعیین زمان تعویض روغن و سرویس‌‌های دوره‌‌ای ، شرایط رانندگی می‌باشد

   

  لطفا نظر خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  0 دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  Avatar placeholder

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *