• علت زوزه گیربکس

  علت زوزه گیربکس چیست ؟ بسیاری از خریداران خودروها چه با گیربکس دستی و چه اتوماتیک با صداهای ناهنجاری که به زوزه معروف است مواجه می‌شوند. سر و صدا اولین علامت هشدار دهنده مشکل در گیربکس اتوماتیک است. هر چه زودتر مشکل برطرف و اصلاح شود، قطعات کمتری تحت تأثیر قرار می گیرد و تعمیرات گیربکس هزینه کمتری را شامل میشود. سایش دنده ها و شفت شایعترین علت ایجاد صدا است. این موارد در ابتدا فقط کوچک هستند. اما به تدریج بزرگتر می شوند و هرچه رشد می کنند، نقص ها باعث ایجاد سر و صدای بیشتری می شوند.

   

  علت زوزه گیربکس

   

  تا زمانی که آن را تجربه نکرده باشید، درک اینکه چقدر یک چرخ دنده خراب می تواند صدا ایجاد کند دشوار است. توجه به علت زوزه ی گیربکس خودرو بسیار حائز اهمیت است . نحوه شنیدن صدا توسط یک شخص بسیار متفاوت از شنیدن صدای مشابه توسط یک متخصص تعمیر گیربکس اتوماتیک است.

  رفع زوزه کشیدن گیربکس

   سر و صدا در گیربکس خودرو به این معنی است که دو قسمت در تماس هستند که قرار نیست. این صداها هشدار شما هستند که مشکلی در راه است و باید فوراً اقدام کنید. هر روز که می گذرد، احتمال تعمیر پرهزینه گیربکس افزایش می یابد. هنگام کار گیربکس به خصوص در بارها و سرعت های بالا، صدا و لرزش ناشی از چرخش چرخ دنده ها مشکل بزرگی محسوب می شود. با این حال، از آنجایی که مشکلات نویز معمولاً به دلایل مختلف در کنار هم اتفاق می‌افتد، شناسایی علت آن بسیار دشوار است.

  استفاده از یک سطح بهتر

  • اطمینان حاصل کنید که روکش تماس صحیح با دندان و قسمت انتهایی آن می تواند از تماس لبه جلوگیری کند. اصلاح پروفیل دندانه مناسب نیز موثر است.
  • از مواد رزین استفاده کنید : چرخ دنده های پلاستیکی در بار سبک و عملکرد با سرعت کم بی صدا خواهند بود. باید احتیاط کرد تا واکنش برگشتی ناشی از بزرگ شدن در اثر جذب در دماهای بالا کاهش یابد.

  علت زوزه گیربکس خودرو را یافته و آن را رفع کنید

  • از مواد با لرزش بالا استفاده کنید : چرخ دنده های چدنی صدای کمتری نسبت به دنده های فولادی دارند. استفاده از چرخ دنده با توپی ساخته شده از چدن نیز موثر است.
  • روغن کاری مناسب را اعمال کنید : چرخ دنده ها را به اندازه کافی روغن کاری کنید تا فیلم روان کننده روی سطح، تحت روانکاری هیدرودینامیکی نگه دارید. روان کننده با ویسکوزیته بالا تمایل به کاهش نویز را دارد.
  • بار و سرعت کمتر : کاهش سرعت چرخش و بار تا حد امکان باعث کاهش صدای دنده می شود.

  تعمیرات گیربکس اتوماتیک

  تعمیرات گیربکس

  علت زوزه گیربکس خودرو

  گیربکس از تعدادی چرخ دنده مختلف تشکیل شده است. هر یک از این چرخ دنده ها نیز نیرو و گشتاور مخصوصی را انتقال می دهند. در واقع گیربکس ها به طور مداوم می چرخند و فعالیت می کنند. همین چرخش های طولانی و فعالیت مداوم سبب ایجاد شدن اصطکاک بین دنده های گیربکس می شود. برای از بین بردن این اصطکاکی که ایجاد می شود و همچنین جهت افزایش عمر گیربکس، باید گیربکس و چرخ دنده هایش را توسط یک روغن گیربکس استاندارد و با کیفیت به صورت کامل روغن کاری کنید.

   

  علت زوزه گیربکس

  تعمیرات خودرو

  دلایلی که منجر به زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک می شوند :

  • کم بودن روغن گیربکس
  • خرابی کلاچ
  • خرابی بلبرینگ
  • خرابی شافت ورودی بلبرینگ
  • خرابی بلبرینگ چرخ
  • دلایل زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک
  • علت زوزه کشیدن گیربکس در سرعت بالا

  ایجاد صدای زوزه از گیربکس می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و یکی از آن‌ها تیز شدن دنده‌ها به خاطر کارکرد بالا است. زوزه کشیدن گیربکس در خودروهای نو معمولا شنیده می‌شود و این مورد عمدتا به سه دلیل می‌تواند باشد که باید علت زوزه گیربکس را پیدا و رفع کرد . یکی از آن‌ها کیفیت ذاتی گیربکس است که به دلیل کیفیت پایین باعث زوزه کشیدن می‌شود. دیگری کیفیت بد مونتاژ و در نهایت عدم درگیری صحیح سطوح چرخ‌دنده‌ها با یکدیگر است.

  کم بودن روغن گیربکس

  برای هر دو گیربکس دستی و اتوماتیک، دلیل اصلی زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک کم بودن روغن گیربکس است. اگر مایع روغن خیلی کم باشد، اجزای داخلی گیربکس به درستی روغن کاری نمی شود.اگر مایع روغن گیربکس کم است، توصیه می شود نشتی آن را نیز بررسی کنید.

  خرابی بلبرینگ چرخ

  یاطاقان چرخ در مرکز قرار دارد. اما صدا می تواند حرکت کند و به نظر می رسد که از گیربکس شنیده می شود. معمول است که یک بلبرینگ چرخ نتواند صدای غوغایی ایجاد کند، اما ممکن است در حین رانندگی صدای ناله مانندی شنیده شود.

   

   سر و صدا در گیربکس خودرو به این معنی است که دو قسمت در تماس هستند که قرار نیست. این صداها هشدار شما هستند که مشکلی در راه است و باید فوراً اقدام کنید.

   

  خرابی کلاچ

  اگر گیربکس دستی باشد احتمال اینکه کلاچ شما فرسوده شده باشد، وجود دارد. هنگامی که کلاچ را فشار می دهید می توان صدای ناله، سنگ زنی و صداهای غیر طبیعی را شنید.

  خرابی بلبرینگ

  در حالی که کلاچ درگیر نیست و صدای زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک را نمی شنوید. این احتمال وجود دارد مشکل از بلبرینگ باشد. با این حال شنیدن سر و صدا از بلبرینگ هنگام فشار بر روی پدال کلاچ شایع تر است تا رانندگی در دنده بدون هیچ گونه فشار بر روی پدال کلاچ. رسیدگی به علت زوزه گیربکس خودرو از عوامل مهمی است که در سالم نگه داشتن خودرو سهیم است.

  خرابی شافت ورودی بلبرینگ

  یاتاقان داخلی در داخل محفظه گیربکس است و می تواند هنگام شروع خرابی صدای ناله و زوزه کشیدن ایجاد کند.

  به دلایلی ممکن است گیربکس دستی به زوزه بیافتد، سوت بکشد و یا صدا بدهد :

  ۱- عدم تطابق و هم محوری شفت ها : در صورت بروز این مشکل تنها با تعویض گیربکس خودرو می توانید از صدای گیربکس خود راحت شوید

  ۲- کیفیت پایین قطعات : در این صورت می توان با افزودن مواد نانو سرامیک زادو به روغن گیربکس تا ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر از شر این مشکل خلاص شد. زیرا این مواد با ایجاد یک لایه سرامیکی بر روی تمامی قطعات فلزی درون گیربکس بسیاری از معایب کیفی قطعات را بر طرف می کنند.

  ۳- عدم رعایت سطح کیفی لازم برای روغن گیربکس و یا عدم تعویض به موقع آن : توجه به برند سازنده روغن و کیفیت اعلام شده توسط سازنده خودرو یکی از عوامل مهم بهبود عملکرد گیربکس و افزایش عمر مفید آن است.

  ۴- برخورد دندانه های دو چرخ دنده به هم : در این صورت می توان از محصول نانو سرامیک زادو استفاده کرد تا میزان صدا کاهش یابد.

  ۵- کمبود روغن گیربکس : مشاهده ی نشت واسکازین از گیربکس یکی از آسان ترین راه های تشخیص عیب در گیربکس می باشد. یکی از راه های تشخیص نشت روغن روشن شدن چراغ چک می باشد.

  ۶- سائیدگی یا شکستن فنر و ساچمه ماهک و یا خلاصی و سائیدگی بیش از حد میل ماهک : تنها باید آنها را تعویض نمود

  ۷- ساییده شدن و افزایش لقی بیرینگ های داخل گیربکس : می توان با استفاده از ترمیم کننده های نانو سرامیک زادو بدون تعمیر و باز کردن گیربکس این مشکل را بر طرف کرد.

  رفع علت زوزه گیربکس خودرو

  در شرایطی که با زوزه گیربکس مواجه می‌شویم ابتدا باید کیفیت و مقدار واسکازین را بررسی کنیم و در صورت نیاز آن را تعویض یا سرریز کنیم. در برخی موارد زوزه گیربکس خودروهای نو پس از مدتی که خودرو و گیربکس آب‌بندی شود برطرف خواهد شد . در نهایت اگر صدای زوزه گیربکس برطرف نشد می‌توان از مکمل یا احیاگر گیربکس استفاده کرد که باعث کاهش صدا می‌شود. هر چند که این نوع مکمل‌ها صدای زوزه گیربکس را به صورت کامل برطرف نمی‌کنند اما یک درمان مقطعی محسوب می‌شود و نسبتا موثر است.

  تفاوت زوزه کشیدن گیربگس و دیفرانسل

  توجه داشته باشید که ممکن است زوزه ای که از خودرو شنیده می شود از دیفرانسیل باشد نه گیربکس. اگر می خواهید تفاوت این دو را متوجه شوید باید به نکات زیر دقت کنید. زمانی که شما در جاده ای طولانی، خشک و صاف رانندگی می کنید. دنده را عوض کنید تا صدای زوزه مانندی از خودرو به گوش شما برسد. در این صورت باید به یاد داشته باشید که اگر با گرفتن کلاچ هنوز صدای زوزه به گوش می رسد، این زوزه به دیفرانسیل خودرو تعلق دارد. اما اگر بعد از فشار دادن کلاچ و یا در حالت خلاص، صدای زوزه مانند از خودرو قطع شد، صدا متعلق به گیربکس بوده است.

  تشخیص صدا و علت زوزه گیربکس از دیفرانسیل در خودرو :

  تشخیص این که صدای زوزه از گیربکس است یا دیفرانسیل برای متخصصان این کار بسیار آسان است. اگر در یک جاده ی خشک رانندگی کنید و تمام شیشه ها بالا بوده و بخاری و یا کولر خاموش باشد. احتمالا به صورت زیر است:

  _در زمان تعویض دنده صدای زوزه می شنوید و دنده ی شما نیز سبک است.

  _زمانی که سرعت شما بالای 80 کیلومتر است صدای زوزه بشنوید.

  _زمانی که کلاچ را نگه دارید و زوزه همچنان ادامه داشته باشد.

  دقت لازم را داشته باشید که بهتر است این کار را به متخصصان و افراد مجرب بسپریم و بعد از قطعیت که صدا از کدام سیستم است. نوع صدا و دنده ای که در آن صدا شنیده می شود نیز بررسی و رفع شود.

   

   

  آیا روغن گیربکس هم مثل روغن موتور نیاز به تعویض دارد ؟

  بلی. روغن گیربکس نیز همانند روغن موتور و سایر روغن‌های مورد استفاده در خودرو برای کیلومتر خاصی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد، لذا نیازمند تعویض کامل می باشد.

  هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک چقدر است؟

  تمامی خدمات تعمیرگاه آنلاین گیربکس به صورت ۶ ماهه یا ۳۰ هزار کیلومتر دارای گارانتی بی قید و شرط میباشند به گونه ای که شما فقط با یک تماس و یا مراجعه مشکل خود را برطرف می نمایید.

  سرویس‌های دوره‌ای گیربکس در چه زمانی انجام می پذیرد ؟

  سرویس‌های دوره‌ای بنا به توصیه کمپانی سازنده وابسته به کارکرد کیلومتر یا زمان باید صورت گیرد. تعویض روغن، فیلتر و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس به موقع، رانندگی اصولی و آگاهی نسبی از عملکرد گیربکس، نقش مهمی در افزایش طول عمر قطعات گیربکس دارد. لازم به توضیح است زمان توصیه شده برای تعویض روغن و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس اتوماتیک بین 20000 کیلومتر تا 45000 کیلومتر میباشد. لازم به ذکر است یکی از عوامل تعیین زمان تعویض روغن و سرویس‌‌های دوره‌‌ای ، شرایط رانندگی می‌باشد

   

  لطفا نظر خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  0 دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  Avatar placeholder

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *