• تشخیص گیربکس اتوماتیک با گیربکس دستی:

  تفاوت میان گیربکس‌های دستی و گیربکس اتوماتیک بسیار مشخص است. شما می‌توانید گیربکس‌های دستی را از گیربکس اتوماتیک به‌راحتی تشخیص دهید اولین مشخصه خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک این است که: پدال کلاچ ندارند و نیاز به تعویض دنده دستی نیست و شما دنده را در حالت drive قرار می‌دهید.

  و باعث عملکرد خودکار خودرو می‌شود اما گیربکس‌های اتوماتیک از یک مبدل گشتاور استفاده می‌کنند که در گیربکس‌های دستی با استفاده از کلاج همین عمل انجام می‌شود. اما این دو با هم .بسیار متفاوت است

  گیربکس اتوماتیک

  اولین سوالی که در ذهن شما ایجاد می‌شود که گیربکس به چه کاری می‌آید؟ گیربکس عملکردی بین

    موتور و چرخ‌های محرک ماشین موردنظر است. گیربکس یا جعبه‌دنده باسرعت های مختلف نیرو را

  به موتور انتقال می‌دهد و باعث حرکت چرخ‌های ماشین شما می‌شود به‌عبارت‌دیگر می‌توان گفت عامل انتقال

  چرخ‌های ماشین شما همان گیربکس است. ماشین‌هایی که از گیربکس اتوماتیک استفاده می‌کند مانند کیا اسپورتیج، پورشه پانامرا، و Bmw و دیگر ماشین‌های را می‌توان نام برد این نوع ماشین‌ها برای این نوع ماشین‌ها از گیربکس اتوماتیک نیز استفاده می‌کنند. اما نوع دیگر گیربکس وجود دارد به نام گیربکس نیمه اتوماتیک این سیستم همچنین بنام سیستم انتقال دهنده شناخته‌شده است که دارای یک کلاج معمولی برای تنظیم دنده است. اما لازم نیست که شما تعویض دنده را انجام دهید بلکه تعویض دنده با استفاده از سنسورها، پردازنده‌ها، به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود.

  آشنایی با چند مدل گیربکس اتوماتیک:

  انواع گیربکس اتوماتیک:

  • گیربکس‌ اتوماتیک از نوع CVT
  • گیربکس‌ اتوماتیک از نوع DCT
  • گیربکس‌ اتوماتیک از نوع سیاره ای AT
  • گیربکس‌ اتوماتیک از نوع AMT
  • گیربکس‌ اتوماتیک از نوع TIPtronic
  • گیربکس‌ اتوماتیک از نوع DCT

  گیربکس اتوماتیک و ساختار متفاوت آن‌ها:

  • گیربکس‌ اتوماتیک از نوع (سیستم انتقال متغیر پیوسته) CVT

  سیستم‌های اتوماتیک cvt به‌جای چرخ‌دنده‌های فولادی که در گیربکس وجود دارد از تسمه و قرقره استفاده می‌کند. تا برای تعویض دنده به‌صورت یکپارچه به موتور کمک کنند که با سرعت بیشتری بچرخد سیستم‌های اتوماتیک CVT دو مدل هستند.

  • CVT هیدرو استاتیک

  گیربکس‌های هیدرواستاتیک از موتورهای هیدرواستاتیک و پمپ‌هایی که با تغییر مکان نیرو را انتقال خواهند داد.

  • CVT توریدال

  در مدل دیگر گیربکس cvt می‌توان به گیربکس‌های توریدال اشاره کرد در این سیستم از دیسک‌ها و غلتک‌ها استفاده می‌شود تا نیرو انتقال داده شود. یکی دیگر از خاصیت‌های این سیستم این است که در بالاترین میزان بازدهی و شتاب است و به موتور اجازه می‌دهد که با شتاب یکپارچه و در بالاترین میزان بازدهی عمل کند.

  • گیربکس اتوماتیک از نوع (گیربکس های دو کلاچه) DCT

  دیگر مدل گیربکس اتوماتیک به دبل کلاج می‌رسیم سیستم‌های اتوماتیک دبل کلاج ترکیبی از گیربکس اتوماتیک و دستی است. یکی دیگر از گیربکس‌های اتوماتیک دبل کلاج یا DCT می‌باشد که ترکیبی از گیربکس‌های اتوماتیک و دستی می‌باشد که در سیستم‌های اتوماتیک دابل کلاچ و مبدل .گشتاور وجود ندارد و شما مجبور هستیم که برای تعویض دنده از دو شیفت جداگانه استفاده کنید یکی برای دنده‌های زوج و دیگری برای دنده‌های فرد که این سیستم برای هر کدام از این دنده‌ها کلاج مجزایی را قرار داده‌ است. یکی از مزیت‌های این دنده این است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانید یک دنده بالاتر یا یک دنده پایین‌تر بروید و برای تبدیل حالت اتوماتیک به حالت دستی به‌صورت یکپارچه عمل می‌شود.

  • گیربکس اتوماتیک از نوع سیاره ای AT

  گیربکس‌ھای اتوماتیک سیاره ای یکی از رایج‌ترین گیربکس‌ها در ماشین است. در این گیربکس‌ها شتاب قدرت از چرخ دنده های خورشیدی سیاره ای انتقال داده می‌شود.

  سیستم کلاج آن هیدرولیکی و از سیستم کنترلی در آن استفاده می‌شود

  و در ماشین های 206،207، پارس اتوماتیک، ویتارا  و.. استفاده می‌شود.

  • گیربکس‌ اتوماتیک از نوع AMT

  گیربکس‌های AMT همان گیربکس‌های معمولی هستند که عمل تعویض دنده و کلاچ گیری به‌صورت خودکار در آن‌ها انجام می‌گیرد. البته با نصب عملگرهای الکترومکانیکی که سبب تعویض دنده و کلاچ گیری اتوماتیک می‌شود.  به صورت اتوماتیک و خودکار این عمل انجام می‌گیرد. این گیربکس‌ها قیمت ارزان‌تری دارند و از لحاظ ساختار ساده‌تر هستند و در مقایسه با بقیه گیربکس‌ها اتوماتیک هستند و هنگام خراب شدن آن‌ها هزینه تعمیرات آن‌ها نسبت‌به سایر گیربکس اتوماتیک بسیار کمتر است و در خودروهای ارزان‌قیمت استفاده می‌گردد. مثل برلیانس، ام بی‌ام

  • گیربکس‌ اتوماتیک از نوع ( گیربکس تعویض مستقیم) DSG

  دیگر گیربکس اتوماتیک گیربکس تعویض مستقیم ملقب به DSG می‌باشد این سیستم ترکیبی از سیستم‌های اتوماتیک و دو کلاج است. در این سیستم به‌جای گشتاور از دو کلاچ استفاده می‌شود که این دو کلاج یکی به‌سادگی رها می‌کند و دومی برای تعویض دنده‌ها درگیر می‌شود و در این سیستم تعویض دنده سریع‌تر و نرم‌تر انجام می‌شود. گیربکس اتوماتیک DSG مصرف سوخت بهینه‌تر نسبت‌به گیربکس‌های دستی دارند و در این گیربکس‌ها دو کلاچ یک انتقال خشک انجام می‌شود به‌همین دلیل احتیاج به تعویض روغن‌های گیربکس ندارید. این گیربکس‌ها کلاچ را خشک باقی می‌گذارند و درنهایت اصطکاک‌شان را از دست می‌دهم و همین باعث می‌شود که تعویض‌های .ناگهانی روغن به وجود آید

  • گیربکس‌ اتوماتیک از نوع TIPtronic

  گیربکس اتوماتیک تیپ ترونیک یکی از گیربکس‌های اتوماتیکی است که بسیار شبیه گیربکس دستی است با این تفاوت که یک مبدل گشتاور به‌جای پدال کلاج در آن استفاده می‌شود و اجازه نمی‌دهد که .کنترل کامل روی تعویض دنده‌ها داشته باشید و خودبه‌خود تعویض دنده خودکار را فراهم می‌کند یکی از ویژگی‌هایی که باعث شده رضایت مشتریان در این سیستم جلب شود، امکان برداشتن حالت اتوماتیک است یعنی این‌که شما می‌توانید ماشین مورد نظر خود را به‌صورت اتوماتیک برانید درحالی‌که می‌توانید تغییر به حالت دستی را نیز داشته باشید در بعضی موارد مانند سراشیبی‌ها، می‌توانید تنظیمات دستی را فعال کنید که این نوع سیستم در ماشین‌های پورشه استفاده می‌شود.

  گیربکس اتوماتیک

  فروش گیربکس با سان گیربکس:

   حالا ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که بهترین انتخاب برای گیربکس اتوماتیک کدام از این مدل‌ها است؟ بستگی به نوع ماشین، ساخت گیربکس و نوع گیربکس دارد که شما می‌توانید با کارشناسان مجموعه سان گیربکس در ارتباط باشید تا راهنمایی‌ها و مشاوره‌های لازم را جهت اطلاعات برای استفاده از تمامی این خدمات میتوانید با کارشناسان حرفه ای این مجموعه در تماس باشید .بیشتر استفاده کنید

   

  هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک چقدر است؟

  هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک بستگی به نوع ایراد خودرو شما دارد، اما در مجموعه آنلاین گیربکس یکی مهمترین اصول ما اخلاق مداری و رعایت انصاف است لذا مدیریت مدام بررسی میکند که بهترین قیمت به مشتری ارائه شود.

  منظور از گارانتی بی قید شرط چیست؟

  تمامی خدمات تعمیرگاه آنلاین گیربکس به صورت ۶ ماهه یا ۳۰ هزار کیلومتر دارای گارانتی بی قید و شرط میباشند به گونه ای که شما فقط با یک تماس و یا مراجعه مشکل خود را برطرف مینمایید.

  آیا روغن گیربکس هم مثل روغن موتور نیاز به تعویض دارد ؟

  بلی. روغن گیربکس نیز همانند روغن موتور و سایر روغن‌های مورد استفاده در خودرو برای کیلومتر خاصی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد، لذا نیازمند تعویض کامل می باشد.

  سرویس‌های دوره‌ای گیربکس در چه زمانی انجام می پذیرد ؟

  سرویس‌های دوره‌ای بنا به توصیه کمپانی سازنده وابسته به کارکرد کیلومتر یا زمان باید صورت گیرد. تعویض روغن، فیلتر و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس به موقع، رانندگی اصولی و آگاهی نسبی از عملکرد گیربکس، نقش مهمی در افزایش طول عمر قطعات گیربکس دارد. لازم به توضیح است زمان توصیه شده برای تعویض روغن و سرویس‌ های دوره‌ ای گیربکس اتوماتیک بین 20000 کیلومتر تا 45000 کیلومتر میباشد. لازم به ذکر است یکی از عوامل تعیین زمان تعویض روغن و سرویس‌‌های دوره‌‌ای ، شرایط رانندگی می‌باشد

  لطفا نظر خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  0 دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  Avatar placeholder

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *